Kryptowaluty to branża, która obecnie podlega coraz większej liczbie restrykcji. Zresztą nie bez powodu, gdyż dynamika rozwoju stymuluje organy krajowe oraz ponadnarodowe do podjęcia inicjatywy. Przykładem jest m.in. Rozporządzenie MiCA, które zostało przegłosowane w połowie 2023 r. i stopniowo będzie implementowane. Warto w tym aspekcie skupić się jednak na zmianach, które są obligatoryjne w Polsce. Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) wprowadza nowy obowiązek raportowania. Z tego względu postanowiłem opracować i nagrać krótkie szkolenie, które z pewnością będzie dla Ciebie przydatne. Prowadzisz firmę wpisaną do Rejestru walut wirtualnych? Ten materiał jest właśnie dla Ciebie. Więcej na temat raportowania do GIIF – dowiesz się w tym artykule. Poniżej, w treści wpisu znajduje się też link do pliku excel, w którym znajdziesz poszczególne pytania i ich rozwinięcie. Plik jest nadal aktualizowany i do końca grudnia pojawiać będą się w nim nowe informacje.
W III kwartale 2023 r. Generalny Inspektor Informacji Finansowej wprowadził nowy obowiązek dla firm kryptowalutowych czyli tych, które są wpisane do Rejestru walut wirtualnych. Nowy obowiązek polega na tzw. raportowaniu statystycznym. GIIF opracował tę materię na podstawie prawnej wynikającej z art. 76 ustawy AML. Przepisy wprowadzają uprawnienie, że określone organy mogą wymagać przekazywania określonych informacji i dokumentów według wybranej, przygotowanej przez siebie formy. W tej kwestii został wykonany określony formularz i należy za jego pośrednictwem składać takie raporty. Brak realizacji obowiązku najpewniej skutkował będzie kontrolą i dodatkowo nałożeniem kary. W przypadku kantorów kryptowalut informacji, których może żądać GIIF jest dość dużo. Zauważalne jest to, że jest ich więcej niż w przypadku innych instytucji obowiązanych. To Twoim obowiązkiem jest posiadanie wspomnianych informacji i zarazem potwierdzających je dokumentów.
Poprzez system Mofnet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google: Mofnet lub link podany w nawiasie (https://www.giif.mofnet.gov.pl/). Wyświetli się system, który pozwoli Ci złożyć ten formularz. Niestety, jeśli będziesz chciał wypełnić raport wieczorem, to nie będziesz w stanie. System po prostu nie będzie działał. Pojawi się komunikat, że jest on otwarty w określonych godzinach roboczych i dniach roboczych. Konieczne jest logowanie do systemu, a więc proponuję, aby nie wykonywać rejestracji na ostatnią chwilę. Trzeba uzyskać potwierdzenie podpisu kwalifikowanego, a to trwa co najmniej kilka dni. Polecam w tym zakresie podpis elektroniczny kwalifikowany „Szafir”, ponieważ jest on na ten moment najbardziej kompatybilny z Mofnet.
Raportowanie jest kwartalne. Pierwszy obowiązujący kwartał to ostatni kwartał tego roku. Składasz raport za październik, listopad i grudzień 2023 roku do 18 stycznia 2024 roku. Później będzie analogicznie. Oznacza to, że następne terminy zostaną określone prawdopodobnie do 18. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Powinieneś wypełnić na samym początku formularz instytucji obowiązanej. Jeśli dotąd tego nie zrobiłeś – powinieneś wypełnić go wtedy, gdy podejmowałeś pierwszą czynność związaną z GIIF. Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie w systemie Mofnet. Konieczny jest w tym celu podpis elektroniczny, który został uwierzytelniony w ramach GIIF. Sprawdź wcześniej tę kwestię, gdyż kontakt z supportem strony jest niezwykle ograniczony i trwa dość długo. Nie zostawiaj więc kwestii związanych z raportowaniem na sam koniec. Na pewno warto sprawdzić, jak należy rozumieć poszczególne zapytania kierowane do Ciebie przez organ. Poniżej znajduje się link z częścią z nich razem z moim wyjaśnieniem. Excel będzie aktualizowany do końca grudnia.
Raportowanie kwartalne – instrukcja do odpowiedzi
Pamiętaj też, że po wypełnieniu formularza trzeba zweryfikować, czy poprawnie się wysłał. Niestety system Mofnet czasami generuje błąd, więc na samym końcu sprawdź czy otrzymałeś odpowiedni komunikat.
Na dzień publikacji tego materiału w formularzu znajduje się 300 pytań. Lista jest prosta i otrzymałem ją na ten moment w formie dokumentu, ponieważ nie jest ona jeszcze dostępna w systemie Mofnet. W ramach szkolenia omawiam tylko te najbardziej specyficzne. Większość jest stosunkowo prosta, jeśli chodzi o wypełnienie. Nie wszystkie kierowane są też w stosunku do kantorów kryptowalut. Nie jest to sprawiedliwe, ponieważ wiele stosunkowo większych instytucji obowiązanych w formularzu musi wypełnić zaledwie 40 pytań.
Proponuję więc, abyś skontaktował się ze mną za pośrednictwem maila. Udzielę odpowiedzi na Twoje pytania i postaram się zasugerować możliwie korzystne rozwiązania do Twoich potrzeb. Prowadzę regularną współpracę z przedsiębiorcami prowadzącymi kantory kryptowalut i zapewniam obsługę prawną instytucjom obowiązanym. Zapraszam do kontaktu.