Absurdy, ciekawostki i odpowiedzi MiCA/TFR

17-10-2023
/ Maciej Grzegorczyk

Absurdy, ciekawostki i odpowiedzi MiCA/TFR

Branża kryptowalut dynamicznie się rozwija. Wskazuje na to zarówno zainteresowanie inwestycjami, jak i wzrost liczby przedsiębiorców świadczących usługi w ramach walut wirtualnych. W ostatnim czasie zauważalna jest niestety coraz większa formalizacja rynku wskutek prawodawstwa na poziomie ponadnarodowym. W tym aspekcie najbardziej istotne są Rozporządzenie MiCA oraz Rozporządzenie TFR. Oba te akty stanowią kamień milowy w dziedzinie europejskich kryptowalut. Materiał ten poświęcony jest w całości kwestii obu regulacji, a także w jaki sposób wpłyną one na branżę. Zapis wykładu w formie wideo stanowi zarazem temat prelekcji Macieja Grzegorczyka – radcy prawnego i doradcy podatkowego. Wystąpienie odbyło się 6 października w ramach konferencji Krypto Event. Więcej na temat MiCA oraz TFR z perspektywy praktycznej dowiesz się właśnie tutaj.

O co chodzi z MiCA oraz TFR i jakie są terminy?

W zasadzie Rozporządzenie zaczyna powoli obowiązywać właśnie teraz. Wskazuje na to art. 149 tego dokumentu, a z jego treści wynika, że MiCA wchodzi w życie 20. dnia po opublikowaniu w Europejskim Dzienniku Urzędowym. Wejście w życie nie jest jednak równoznaczne ze stosowaniem. Wedle art. 149 istotny jest 30 grudnia 2024 r. Wtedy wszystkie poszczególne zapisy staną się w pełni zobowiązujące wobec wszelkich podmiotów podporządkowanych. Kolejnym istotnym terminem jest 30 czerwca 2024 r., gdyż wtedy co do zasady zaczną funkcjonować regulacje dotyczące e-pieniądza, czyli stablecoinów. MiCA wprowadzi również regulacje odnoszące się do tzw. tokenów powiązanych z aktywami. 

 

W praktyce jednak wszystkie te terminy wydają się mocno niepewne. Świadczy o tym m.in. prośba Komisji Europejskiej wobec European Banking Authority (EBA) wystosowana jeszcze przed podpisaniem Rozporządzenia, a także wyznaczenie terminu i dostarczenie przez EBA dokumentacji technicznej dopiero 29 września bieżącego roku. Organ wskazał też na to, że MiCA ma pewne braki, które należy uzupełnić. Natomiast w przypadku aktów delegowanych istnieje zasada trzymiesięcznego wejścia w życie. Jak widać więc terminy są bardzo napięte. Przewiduję więc w pewnym stopniu możliwość opóźnienia w ostatecznym stosowaniu tej regulacji i odsunięcia tego w czasie.

Czy będzie zakaz monet prywatnych i stablecoinów?

Co do zasady nie powinno się tak zdarzyć. W praktyce jednak skomplikowana może być kwestia wykonania wytycznych odnoszących się do tego typu tokenów. Na ten moment nie ma podmiotu odpowiedzialnego za to jednoznacznie. Dodatkowo problemem może być również AML, który znacznie ograniczy możliwość stosowania prywatnych kryptowalut, takich jak Monero lub Z.Cash ze względu na trudność w analizie transakcji. Podobnie jest z tożsamością i wglądem w historię operacji, które miałby zapewnić usługodawca danego kryptoaktywa.

 

Zupełnie inna kwestia dotyczy z kolei stablecoinów. Tutaj kwestie techniczne również nie ułatwiają zadania podmiotom działającym w branży krypto. Nie będzie jednak na pewno zakazu stablecoinów. Od połowy 2024 r. konieczne będzie posiadanie tzw. statusu instytucji kredytowej lub statusu instytucji pieniądza elektronicznego (EMI). Pierwsza opcja jest praktycznie niemożliwa w uzyskaniu, a druga pozostaje bardzo trudna. W Polsce na ten moment jest wyłącznie jedno EMI. Istnieje prawdopodobieństwo także, że na przełomie 2026/2027 r. wskutek dyrektywy PSD3 instytucje pieniądza elektronicznego znikną i przekształcą się w Krajowe Instytucje Płatnicze (KIP). Rozwiązaniem jest równoległe ubieganie się o status KIP oraz EMI. 

Zastanawiasz się, w jaki sposób MiCA wpłynie na branżę kryptowalut?

W takim wypadku proponuję kontakt mailowy. Każdy pomysł na działalność trzeba przeanalizować w sposób indywidualny. Wynika to nie tylko z konieczność oceny charakterystyki profilu Twoich usług, ale również regulacji do których jest przyporządkowany. Dodatkowo już teraz warto brać pod uwagę przyszłe regulacje będące rezultatem wejścia w życie Rozporządzenia MiCA. Jeśli masz konkretne pytania lub wątpliwości – zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy