Kontrola procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy w Polsce stanowi żądanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Organ może przekazywać jednak swoje uprawnienia m.in. Urzędom Celno-Skarbowym (UCS). Kontrole AML stanowią część systemu mającego na celu zapobieganie praniu środków pochodzących z czynów zabronionych oraz finansowaniu terroryzmu. GIIF pełni kluczową rolę w monitorowaniu i analizowaniu działań podejrzanych pod kątem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Na ten moment przeszliśmy ponad 30 kontroli UCS i GIIF. Generalny Inspektor Informacji Finansowej przeprowadza ich znacznie mniej, ale warto omówić czynności podejmowane przez organ. W tym materiale poznasz kilka pierwszych pytań, które GIIF może Ci zadać w trakcie kontroli. Znajdują się one w dalszej części wpisu. Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.
Kontrole z GIIF-u są zwykle przeprowadzane w sposób stacjonarny. Natomiast kontrole z Urzędów Celno-Skarbowych są przeprowadzane w sposób zdalny. W przypadku kontroli z Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, trzeba zawsze nieco lepiej się przygotować. Często podmioty w trakcie czynności otrzymują każdego dnia zadania do wykonania. Poszczególne kontrole różnią się jednak między sobą. Zawsze trzeba mieć m.in. przygotowaną od razu swoją procedurę, w tym również procedurę dotyczącą anonimowych zgłoszeń. Dokumenty dotyczące art. 6, art. 7 i art. 8, czyli wyznaczenia odpowiedniej kadry i oficera AML-owskiego. Konieczne jest też uwzględnienie, w jaki sposób przeprowadzasz oceny swojego poziomu ryzyka, jak i ryzyka swoich klientów.
Cała kontrola sprowadza się do tego, że w pewnym stopniu następuje paraliż instytucji obowiązanej. W szczególności te większe firmy odczuwają spowolnienie w kwestii prowadzenia działalności. Pracownicy oraz zarząd najczęściej zmuszeni są czasowo ograniczyć zasoby przeznaczone na działalność operacyjną i skupić się na tych zadaniach, które zleca GIIF. Termin wykonania z reguły jest wyznaczany na dzień następny do godziny 10:00. Brak realizacji skutkuje telefonem ze strony pracownika organu bądź mailem z pytaniem, dlaczego nie doszło do wykonania określonego zadania. Bezsprzecznie trzeba więc skupić się, aby jak najlepiej wykonywać te zadania i być przygotowanym do efektywnego realizowania zleconych czynności.
Proponuję w takim wypadku, abyś skontaktował się ze mną mailowo. Jako kancelaria świadczymy również obsługę tego typu kontroli oraz wykonujemy prewencyjnie audyty AML-owskie. Bazując na wszystkich pytaniach, które udało nam się przepracować w praktyce, mamy doświadczenie pozwalające dostosować Twoją działalność do tego, czego wymaga GIIF. Opracowaliśmy wiele pytań i uczestniczyliśmy w kontrolach naszych klientów. Jeśli jesteś zainteresowany, możemy przeprowadzić tego typu audyt w Twojej firmie. Dostaniesz od nas te same pytania, które zadaje GIIF. W razie natomiast faktycznej kontroli będziemy w niej uczestniczyć i doradzimy Ci na bieżąco. Poniżej znajdziesz zestawienie pierwszych zadań, które możesz otrzymać w trakcie czynności podejmowanych przez organ: