Śledztwa kryptowalutowe i zabezpieczenie wirtualnych aktywów

08-11-2023
/ Maciej Grzegorczyk

Śledztwa kryptowalutowe i zabezpieczenie wirtualnych aktywów

W ostatnim okresie zauważalny jest rosnący poziom formalizacji branży kryptowalut. Wynika to nie tylko z wprowadzenia nowych regulacji, ale również obecności szerokiego spektrum oszustw. Platformy inwestycyjne i różne SCAM’y nadal funkcjonują na rynku. Niestety dynamiczny rozwój branży nie wykluczył tego zjawiska. Kluczową rolę w przeciwdziałaniu mogą odgrywać Rozporządzenie MiCA oraz Rozporządzenie TFR. Regulowanie rynku i wprowadzanie licencji na pewno ograniczy występowanie tego typu praktyk. Wpłynie jednak w pewnym stopniu na większą liczbę restrykcji, które trzeba będzie spełnić. MiCA stanowi przedmiot prelekcji radcy prawnego, doradcy podatkowego Macieja Grzegorczyka. Więcej przeczytasz na ten temat w artykule pod tym linkiem. W ramach tego materiału dowiesz się jednak, w jaki sposób przebiegają śledztwa kryptowalutowe i jak wygląda zabezpieczenie wirtualnych aktywów. Wszystko w ramach wystąpienia Gerarda Majchrzaka, CEO Cryptosecurity.

Gdzie są Twoje kryptowaluty, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?

Najprawdopodobniej trafiły one na giełdę. W tym aspekcie duże prawdopodobieństwo, że będzie to Binance. Wynika to z faktu, że jest to w zasadzie najbardziej popularny wybór wielu użytkowników. Środki uzyskane w wyniku oszustwa docierają na różne giełdy, ale Binance jest największą platformą wymiany kryptowalut. Zablokowanie tych środków niestety może być stosunkowo trudne i wymaga podjęcia pewnych kroków. Pierwszym z nich jest złożenie zawiadomienia o oszustwie do Prokuratury, która często stwierdza, że trudno jest ustalić aktualne miejsce przechowywania kapitału. Oznacza to, że niejednokrotnie konieczne jest skorzystanie z pomocy biegłego, który znajdzie Twoje środki. Postanowienie jest jednak podstawą do blokady na giełdzie. Aby ustalić gdzie są pieniądze, możesz skorzystać z eksperta prywatnie lub przez prokuraturę.

Korzystanie z eksperta poprzez prokuraturę czy prywatnie?

Zawsze jako kancelaria udostępniamy kontakty do specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć kapitał. Niestety jest to płatna usługa, jeśli decydujesz się na nią prywatnie. Taka opcja pozwala jednak szybciej podjąć próbę zablokowania środków. Zlecenia sprawy prokuraturze może wymagać więcej czasu, a w tym wypadku jest on po prostu na wagę złota. Koszty ponosi jednak w takiej sytuacji państwo. Musisz więc na własną rękę zdecydować czy poczekasz dając więcej szans oszustom, czy też zdecydujesz się na szybsze działanie biorąc koszt na siebie.

Biegły znalazł Twoje kryptowaluty – co teraz?

Jeśli udało się ustalić miejsce przechowywania kapitału, to należy skorzystać z postanowienia o blokadzie środków wydawanego np. przez prokuraturę. Kryptowaluty zazwyczaj znajdują się na tzw. hot wallet giełdy, który charakteryzuje się znaczną płynnością. Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie. Istnieje bowiem ryzyko, że kryptowaluty nie znajdują się już na giełdzie. Wtedy śledzenie transferów wykonywane jest ponownie. Oznacza to jednak wydłużenie całego procesu i jeśli korzystasz z usług eksperta prywatnie – koszty rosną. 

Jakie jest prawdopodobieństwo odzyskania środków?

Niestety szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie. Postępowania są zazwyczaj skomplikowane i wymagają zaawansowanej wiedzy eksperckiej. Natomiast nie oznacza to, że nie należy zgłaszać sytuacji, w której zostałeś poszkodowany. Brak reakcji jest równoznaczny z przyzwoleniem na taką praktykę. Zawsze doradzamy naszym klientom, aby wykonywali zgłoszenia. Jeśli zostałeś oszukany i nie wiesz, jakie kroki podjąć – skontaktuj się z nami. Zasugerujemy Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy

Powiązane wpisy Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Newsletter zapis