Choć unijne rozporządzenie MiCA zostało uchwalone i powoli zaczyna obowiązywać w krajach członkowskich, Polska wciąż nie wdrożyła krajowej ustawy. Nie ma aktu prawnego, który regulowałaby rynek kryptoaktywów lokalnie i nadal na niego czekamy. Ten stan zawieszenia ma poważne skutki dla przedsiębiorców działających w branży – zarówno tych, którzy już prowadzą działalność, jak i tych planujących wejście na rynek. Niestety nadal ostateczna forma Ustawy o kryptoaktywach budzą wiele obaw. Postanowiliśmy więc przybliżyć kilka konkretnych postulatów, które mają na celu naprawienie projektu, nad którym prowadzone są obecnie dyskusje. Więcej dowiesz się w tym artykule.
Na ten moment nie istnieje żaden system wydawania zezwoleń dla firm z sektora kryptowalut. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy nie wiedzą:
Brak jednoznacznych regulacji przekłada się na poczucie niepewności prawnej, które jest jednym z największych zagrożeń dla rozwijających się biznesów.
Podczas gdy Polska opóźnia się z wdrożeniem przepisów, inne państwa Unii Europejskiej – m.in. Czechy i Litwa – dostosowały już swoje krajowe regulacje do MiCA. Efekt? Polskie firmy przenoszą swoją działalność za granicę, co stanowi poważną stratę dla naszej gospodarki. Zamiast wspierać lokalny rozwój sektora nowoczesnych technologii, kraj zniechęca innowacyjnych przedsiębiorców.
Projekt polskiej ustawy implementującej MiCA budzi wątpliwości środowiska prawniczego i branżowego. Swoje uwagi zgłaszał m.in. radca prawny Maciej Grzegorczyk z Kryptokancelaria.pl, który uczestniczył w analizie dokumentu i wskazywał na konieczne zmiany. Część propozycji została zgłoszona przez stronę SprawdzaMY, która umożliwia śledzenie postępów legislacyjnych i prezentuje propozycje korekt w przepisach. Obecną sytuację dobrze ilustruje przykład Pana Michała, właściciela kantoru kryptowalut. Mimo legalnej działalności i pełnej transparentności, nie może uzyskać licencji, a opłaty za nadzór są liczone nie od jego zysku (marży), lecz od pełnej wartości transakcji. To sprawia, że prowadzenie biznesu w Polsce staje się nieopłacalne w porównaniu do konkurencji z krajów sąsiednich.
Aby umożliwić uczciwą konkurencję i rozwój rynku w Polsce, eksperci wskazują na szereg konkretnych zmian, które należy wprowadzić:
Obecne przepisy są nie tylko spóźnione względem Unii Europejskiej, ale również nieprzystosowane do realiów dynamicznie rozwijającego się rynku. Wdrożenie unijnych regulacji bez dostosowania ich do polskich realiów może doprowadzić do odpływu firm, talentów i inwestycji za granicę. Przedstawione postulaty to pierwszy krok do tego, by Polska stała się konkurencyjnym miejscem dla rozwoju branży kryptoaktywów – a nie hamulcem dla jej wzrostu.