Blokada konta

29-06-2024
/ Rafał Kufieta

Blokada konta

Nastawienie banków wobec branży krypto jest szerzej znane. Zagadnienie stanowi zresztą temat wielu materiałów, w których poruszałem kwestię przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeden z wpisów znajdziesz pod tym linkiem. Stanowi to dość ciekawe zjawisko, ponieważ jeszcze do niedawna faktycznie przedsiębiorcy z branży, a w szczególności kantory kryptowalutowe znajdowały się na dość niekorzystnej pozycji. Powoli jednak sytuacja na rynku zaczyna się zmieniać, ponieważ coraz częściej sądy bronią i stają po stronie firm krypto. W tym artykule zajmiemy się podobną sprawą, w której nie doszło do wypowiedzenia rachunku bankowego. Na co zwrócić uwagę, jeśli w Twoim przypadku bank wypowie umowę? O co chodzi z zabezpieczeniem i do czego ono służy? Co możemy dla Ciebie zrobić? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie tutaj.

Czemu banki wypowiadają umowy?

Co do zasady wypowiedzenie umowy konta bankowego, która została zawarta na czas nieoznaczony – może nastąpić tylko z tzw. ważnych powodów. Znajduje to podstawę w art. 730 Kodeksu Cywilnego. Z kolei art. 52 ust. 2 pkt 9 Prawa bankowego wskazuje, że umowa

rachunku bankowego określa przesłanki i tryb rozwiązania tej umowy. W takim wypadku wypowiedzenie jest niedopuszczalne, jeśli przesłanki wypowiedzenia rachunku nie stanowią ważnego powodu w rozumieniu art. 730. Czy więc prowadzenie działalności w branży walut wirtualnych można uznać za wspomniany “ważny powód”?

 

Raczej nie. Niestety podejście instytucji bankowych stanowi po części rezultat pisma Komisji Nadzoru Finansowego, w którym przerzuciło ono ciężar ryzyka AML na banki. Natomiast kryptowaluty ze względu na swoją charakterystykę wydają się cechować wysokim ryzykiem. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, ponieważ od dłuższego czasu obserwujemy coraz większą formalizację na rynku walut wirtualnych. Europejskie aktywa cyfrowe z każdym rokiem stają się coraz mniej anonimowe, a regulacje są znacznie bardziej restrykcyjne niż jeszcze do niedawna. Banki mimo to wolą jednak odmawiać otwierania rachunków powiązanych z kryptowalutami, a obowiązujące są wypowiadane. Stosowane są też różne rozwiązania np. oświadczenia, że: “nie będziesz zajmował się kryptowalutami”. Dla instytucji tego typu po prostu bezpieczniej jest nie współpracować z branżami, które są z ich perspektywy ryzykowne. Pozostaje to w pewnym stopniu zrozumiałe, ale nie jest akceptowalne. Jak zresztą wynika również z orzecznictwa sądu i wyroku, który omówimy poniżej – słusznie.

Reklamacja pozasądowa jest nieskuteczna w przypadku wypowiedzenia rachunku

Niestety wynika to z tego, że bank chce się pozbyć klienta i zminimalizować ryzyko po swojej stronie. Należy w takiej sytuacji złożyć wniosek o zabezpieczenie. Zabezpieczenie ma charakter tymczasowy i obowiązuje do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. Celem jest ochrona interesów stron postępowania oraz zapewnienie, że wyrok sądu będzie mógł być efektywnie wykonany. Przykładowo sąd może nakazać stronie podjęcie określonych działań lub zakazać ich podejmowania, na przykład zabronić wypowiedzenia. Jak nie dostaniesz zabezpieczenia przed procesem, to raczej nie ma sensu się angażować w proces. Dlaczego? Ze względu na to, że nastawienie sądu wobec Twojej sprawy i Ciebie jako wnioskodawcy jest niekorzystne. 

 

Analogicznie, kiedy uzyskasz zabezpieczenie to w ciągu 2 tygodni składamy stosowny pozew. W sprawie naszego klienta, sąd bezpośrednio w uzasadnieniu wskazał, że znana jest mu ogólna niechęć instytucji finansowych wobec podmiotów zajmujących się kryptowalutami. Ponadto organ procesowy wskazał także, że ma świadomość istnienia trudności w przezwyciężeniu bariery w postaci znalezienia banku zainteresowanego zawarciem umowy. 

Co możemy dla Ciebie zrobić jako kancelaria prawna?

Załóżmy, że znalazłeś się w sytuacji wypowiedzenia rachunku bankowego. Prowadzisz biznes w branży kryptowalut i prowadzisz działalność w zgodzie z przepisami. Nawiązujesz relacje z klientami i wykonujesz transakcje w zgodzie z zasadami wynikającymi z procedury AML oraz stosujesz środki bezpieczeństwa finansowego. Kluczowe będzie właśnie udowodnienie, że właściwie podchodzisz do kwestii ryzyka. Jeśli jako podmiot wykonujesz prawidłowo KYC, to wówczas dajemy od razu dowody na stosowanie. Trzeba dodatkowo dokładnie prześledzić umowę na prowadzenie rachunku, jakie są podstawy do wypowiedzenia, a także czy bank w swojej decyzji oparł się na właściwych przesłankach. To właśnie tym się zajmujemy w Twoim imieniu i dbamy m.in. o kwestię uzyskania zabezpieczenia. Dodatkowo tak jak wspomniano powyżej, po jego uzyskaniu w ciągu najbliższych tygodni formułujemy odpowiedni pozew. Mamy opracowane know-how i sposób działania na podstawie wielu zabezpieczonych rachunków, a także wyroków zakończonych na korzyść naszego klienta. 

 

W przypadku większości prowadzonych przez nas spraw Sądy podchodzą przychylnie do określonej przez naszych prawników argumentacji. Przykładowo Sąd Odwoławczy w sprawie naszego klienta, w uzasadnieniu jasno wskazał, że “samo uznanie powódki za klienta wysokiego ryzyka nie może uzasadniać decyzji pozwanej o rezygnacji z nawiązania umowy z takim klientem lub podjęcia decyzji o jej rozwiązaniu.” Oczywiście organ w uzasadnieniu apelacji podzielał stanowisko skarżącego tj. banku, że podmiot mógł zostać zakwalifikowany jako klient wysokiego ryzyka z uwagi na branżę walut wirtualnych. Z kolei ta tak jak zresztą wspomniano wcześniej: z natury rzeczy jest obarczona wysokim poziomem ryzyka przestępstw związanych z obrotem gospodarczym. Niemniej, Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu daje instytucjom, takim jak m.in. bank możliwość wyboru metod i sposobów realizacji nałożonych przez ustawę obowiązków. Z kolei ocena ryzyka klientów nie może prowadzić do całkowitego ich wykluczenia ze stosunków gospodarczych. 

Wypowiedziano Ci umowę konta bankowego?

W takim wypadku proponuję, żebyś napisał do mnie maila lub skontaktował się z naszym sekretariatem. Wypowiedzenia rachunków to częsty temat, który trafia do naszych prawników regularnie. Potrzebujemy od Ciebie dokładnego opisu Twojej sprawy, możesz też załączyć wszelkie dokumenty, które uznasz, że przydadzą się w ustaleniu stanu faktycznego. Na tej podstawie dokonamy analizy i dopasujemy rozwiązania do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Oficer AML