Zakupy zagraniczne w firmie kryptowalutowej

28-02-2024
/ Marta Grzegorczyk

Zakupy zagraniczne w firmie kryptowalutowej

Nabycie kryptowalut polega na zakupie walut cyfrowych. Dotyczy to Bitcoina, Ethereum, Litecoin i wielu innych. Z nabyciem wiążą się istotne kwestie podatkowe i księgowe. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupach zagranicznych w kryptofirmie? Poznaj istotne szczegóły na temat formularzy VAT-8 oraz VAT-9, a także czym się różnią. Wiążą się one bezpośrednio z Twoją działalnością. Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.

Firmy kryptowalutowe zwolnione z VAT

W przypadku podmiotów świadczących usługi z zakresu walut wirtualnych, obowiązuje zwolnienie z VAT. Niestety z jednej strony jest to korzystne, ale z drugiej strony rozwiązanie ma pewne minusy. Zwolnienie z VAT to mechanizm stosowany w podatku od wartości dodanej (VAT), który polega na tym, że niektóre towary lub usługi są zwolnione z obowiązku opłacania tego podatku. Oznacza to, że podmioty dokonujące transakcji związanych z tymi towarami lub usługami nie muszą naliczać i odprowadzać VAT od ich sprzedaży. Pierwsze minusy stają się jednak zauważalne, kiedy kupujesz coś na przykład za granicy. 

Kryptowaluty – kiedy zwolnienie z VAT ma swoje minusy?

Wyobraź sobie, że zakupiłeś usługę informatyczną z Niemiec o równowartości 10 tys. zł. W takiej sytuacji musisz odprowadzić i wykazać w deklaracji 23% z tej kwoty. Oznacza to, że kupujesz, ale musisz jeszcze dodatkowo zapłacić VAT. Pytanie natomiast, w jakiej deklaracji należy go wykazać? Odpowiedź jest w pewnym stopniu prosta. Wykazujesz wszystko w deklaracji VAT-8 bądź VAT-9M. 

Czym różnią się deklaracje VAT-8 i VAT-9M? 

Deklarację VAT-9M składają podmioty, które są przedmiotowo bądź podmiotowo zwolnione z podatku od towarów i usług. Jeśli dokonałeś nabycia usługi w lutym, a jej wykonanie również miało miejsce w lutym, to zobligowany jesteś do wykazania tego faktu. Następnie musisz zapłacić ten podatek VAT do 25 marca. VAT-8 z kolei składają te same podmioty, ale z jedynym zastrzeżeniem. Deklarację VAT-8 wykorzystują podmioty, które dobrowolnie bądź też obowiązkowo, zarejestrowały się do transakcji unijnych do WNT. Niestety trzeba składać ją co miesiąc, regularnie, nawet jeśli wykazywana kwota jest zerowa.

Czy warto korzystać ze zwolnienia z VAT?

W większości przypadków jak najbardziej będzie to korzystne. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zwolnienie z VAT może być korzystne dla niektórych branż lub sektorów, ale może również skomplikować kwestie podatkowe i prowadzenie księgowości. Dlatego warto skonsultować się z ekspertem podatkowym lub doradcą przed korzystaniem z tego mechanizmu.

Masz wątpliwość, w jaki sposób rozliczyć się z zakupów zagranicznych?

Proponuję w takim wypadku, aby napisać do mnie maila. Opisz w nim wszelkie szczegóły, a także kwestie, co do których masz wątpliwości. Postaram się zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do profilu Twojej działalności. Dodatkowo mogę zapewnić Ci wsparcie w księgowaniu transakcji i obsługę biura rachunkowego. Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Główna księgowa