Wygraliśmy z bankiem (Wyrok)

30-11-2023
/ Maciej Grzegorczyk

Wygraliśmy z bankiem (Wyrok)

Zamknięcie konta bankowego to procedura, w której klient informuje bank o swojej decyzji o zakończeniu umowy bankowej i likwidacji konta. Z drugiej strony, bank ma również możliwość jednostronnego zakończenia umowy z klientem i wypowiedzenia rachunku. Do tej pory banki często decydowały się na takie działanie w stosunku do przedsiębiorców, w tym tych prowadzących kantory wymiany kryptowalut. Jednakże, niedawno doszło do pierwszego przypadku, gdy sąd zdecydował, że bank musi kontynuować obsługę konta klienta działającego w sektorze wirtualnych walut. Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.

Bank nie wypowie rachunku bankowego

W dalszym ciągu banki wykazują zauważalny opór w stosunku do przedsiębiorców działających w sektorze kryptowalut, głównie z powodu obaw związanych z wymogami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Instytucje finansowe nie chcą podejmować się tego rodzaju odpowiedzialności. Jednakże, obecnie sytuacja zaczyna ulegać zmianie. Władze wydają decyzje, które są korzystne dla przedsiębiorców, a sądy coraz częściej stają po stronie firm zajmujących się wymianą kryptowalut. Obecnie mamy pierwszą historyczną wygraną dla rynku kryptowalut. Otóż około roku temu jednemu z klientów wypowiedziano umowę o prowadzenie rachunku bankowego. Miało ono swój okres czasu. Czasami takie wypowiedzenie jest rozstrzygane w trybie natychmiastowym, ale często jednak zachowany zostaje tzw. okres wypowiedzenia. 

Dlaczego nie wypowiedziano rachunku bankowego?

W zasadzie wypowiedziano ten rachunek, jednak złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie. Polega ono na tym, że sąd nakazuje bankowi, aby dalej prowadził rachunek bankowy. Bank zażalił jednak to postanowienie i w następstwie przegrał. Sprawa jednak trwała przez pewien czas, ponieważ samo udzielenie zabezpieczeń nie oznacza, że case zostaje uznany za zakończony. Trzeba czekać na wyrok. W międzyczasie w równoległej sprawie, bank wypowiedział kolejny rachunek bankowy. Warto zaznaczyć, że również doszło do zabezpieczenia. Sąd dodatkowo wskazał, że jeśli bank dalej będzie wykonywał i następnie egzekwował bezzasadne wypowiedzenia, to za każde tego typu bezzasadne postępowanie zapłaci 50 tys. złotych. 

Co dalej z zabezpieczeniem rachunku bankowego przy kryptowalutach?

Poniżej znajduje się zrzut ekranu, na którym literalnie sąd wskazał, że nie dojdzie do wypowiedzenia rachunku bankowego:

 

 

Sprawa wymagała około roku czasu i zakończyła się wyrokiem, w którym sąd przyznał nam rację. Wypowiedzenie nie było dokonane w sposób prawidłowy i tym samym rachunek bankowy dalej musi być utrzymywany. Zasądzono również koszty postępowania w związku z tym procesem. Dlaczego bank nie może arbitralnie wypowiadać umów na prowadzenie rachunku bankowego? Głównie z tego względu, że bank jest specyficzną instytucją i zgodnie z kodeksem cywilnym wypowiedzenia rachunku bankowego może nastąpić tylko z ważnych powodów. Takim ważnym powodem nie powinno być to, że bank nie jest pozytywnie nastawiony do rynku kryptowalut. Instytucja nie może zasłaniać się tym, że nie może prawidłowo stosować AML-u.

Zastanawiasz się jak uzyskać zabezpieczenie rachunku?

Proponuję abyś skontaktował się ze mną mailowo. Blokady i wypowiedzenia rachunku bankowego to stosunkowo częste zjawisko w branży kryptowalut. Z kolei zabezpieczenia to nowy sposób na ograniczenie pola działania banków, które jest niekorzystne dla przedsiębiorców. Jeśli wypowiedziano Ci rachunek, napisz do mnie maila. Przeanalizuję sprawę i postaram się zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy