Coinbase to jedna z największych i najbardziej znanych giełd kryptowalut na świecie. Umożliwia użytkownikom kupno, sprzedaż i przechowywanie różnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin i wiele innych. Platforma ta jest dostępna zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i instytucji finansowych, co czyni ją uniwersalnym narzędziem w ekosystemie kryptowalut. To właśnie dlatego trafiła pod naszą lupę albo raczej – trafiła, bo podpowiedział nam to jeden z klientów. Musisz uważać na Coinbase. Dlaczego? Poznaj kilka szczegółów, które warto mieć na uwadze właśnie w tym artykule.
EVM, czyli Ethereum Virtual Machine, to wirtualna maszyna działająca w ramach sieci Ethereum, która umożliwia uruchamianie i wykonywanie inteligentnych kontraktów (smart contracts). Layer EVM, zwany również warstwą EVM, odnosi się do warstwy w infrastrukturze blockchain, która obsługuje te inteligentne kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje (dApps) na platformie Ethereum i kompatybilnych z nim blockchainach.
Część giełd nie obsługuje przesyłu środków po layerze EVM. Oznacza to, że nie obsługuje przesyłu walut głównych na poszczególnych blockchainach przez kontrakty. Ogólnie większość rynku tego nie obsługuje, ponieważ EVM to zdecentralizowany silnik obliczeniowy, który wykonuje smart kontrakty w sieci Ethereum. To wewnętrzny protokół przesyłu wartości między kontraktami i nie do tego służy. Natomiast w praktyce często podmioty tak przesyłają, a przykładem tego jest Coinbase. Czyli co nie zadziała? Nie zadziała przesył ETH po etherze z Coinbase, a także przesył ETH z UNISWAPA. Jeśli na przykład zdefiniujesz wymianę USDT na ETH, ale jako odbiorcę podasz adres nie swój, tylko konto na innej giełdzie, czy innej gieldzie, to nie wejdzie.
Zadziała przesył USDT z Coinbase lub przesył ETH normalnym transferem. Dlaczego tak? Bo to co nie działa jest poza standardami ustalonymi do przesyłu środków. Przykładowo w banku masz sesję elixir, gdzie podajesz IBAN odbiorcy i przechodzą złotówki z konta na konto. Ale powiedzmy wiedząc, że ja mam konto w PKO BP mógłbyś włożyć 1000 zł w kopertę, dodać karteczkę z imieniem i nazwiskiem, a potem wysłać na adres siedziby banku. Bank by tego nie zaksięgował, bo nie ma w zwyczaju zaglądać do skrzynek pocztowych i księgować tak gotówki. Natomiast Coinbase właśnie tak to sobie wymyślił.
Dlaczego? Bo tak jest taniej dla nich. Natomiast to, że wysyłka tego typu do odbiorcy nie dojdzie, to jest to obojętne. Także żeby mieć zawsze pewność, że odbiorca dostanie środki lepiej je przesyłać najpierw na swojego meta maska, a potem do odbiorcy docelowego. Z jakiego powodu? Bo metamask nada zgodnie ze standardem, a przyjmuje też depozyty gotówki w kopercie na adres siedziby banku, bo może to robić. Jest to self-custodial. CEX nie zaksięguje czegoś poza standardem blockchaina, bo to nie daje gwarancji posiadania dostępu do środków.
Wedle tego o czym wspominał Binance Square na początku roku, równoległy EVM to klucz do zwiększenia wydajności blockchain. Wprowadzenie równoległego EVM (Ethereum Virtual Machine) jest kluczowe dla poprawy wydajności i efektywności działania sieci blockchain. Tradycyjny EVM przetwarza transakcje w sposób sekwencyjny, co prowadzi do wysokiego zużycia energii oraz znaczącego obciążenia dla walidatorów. Taki sposób działania często skutkuje wyższymi kosztami transakcyjnymi i spowalnia operacje na blockchainie, co stanowi istotną barierę dla masowej adopcji tej technologii. Równoległy z kolei EVM zmienia ten model, umożliwiając jednoczesne przetwarzanie wielu operacji. Taka zdolność do równoległego przetwarzania znacznie zwiększa przepustowość sieci, co przekłada się na lepszą wydajność i skalowalność blockchaina. Dzięki tej technologii możliwe jest obsługiwanie większej liczby transakcji w krótszym czasie, co efektywnie rozwiązuje problemy związane z przeciążeniami i długim czasem realizacji, charakterystyczne dla tradycyjnych systemów blockchain.
W takim wypadku proponuję, żebyś napisał do mnie maila. Na pewno możesz mieć pytania lub wątpliwości w odniesieniu do własnej działalności. Przepisy zmieniają się regularnie, a już niedługo obowiązywać zacznie Rozporządzenie MiCA, które zrewolucjonizuje europejski rynek walut wirtualnych. Warto przemyśleć, czy Twoja firma lub sposób prowadzenia interesów jest dostosowany do nowych wymogów. Zapraszam do kontaktu.