Tokenizowanie aktywów

Masz ciekawy projekt w fazie koncepcyjnej i poszukujesz kapitału na start? Na przestrzeni ostatnich lat ogromną popularnością cieszy się tokenizacja. Polega ona na digitalizacji praw majątkowych lub dóbr fizycznych w tokeny, które można przechowywać i przesyłać na blockchainie. Tokenizacja jest więc sposobem na pozyskanie funduszy. Możliwe jest to jednak nie tylko w fazie początkowej, ale i nawet na zaawansowanym etapie, kiedy zainteresowani partnerzy mogą stać się uczestnikami projektu. Niestety tokenizowanie aktywów wymaga odpowiedniego podejścia do przepisów obowiązujących zarówno na poziomie krajowym, jak i ponadnarodowym.  Pierwszym pytaniem, które często pojawia się więc w kontekście tokenizacji, jest to, czy przeprowadzać ją w Polsce czy za granicą. Jeśli jesteś zainteresowany digitalizacją swojego pomysłu – pomożemy Ci dopasować jego założenia do konkretnych regulacji. 

 

Whitepaper – element obligatoryjny z perspektywy MiCA

Dotychczas rola whitepaper w przypadku tokenizacji miała na celu zachęcenie klienta do kupna tokena i częściowo była niezbędna w projekcie z perspektywy pracy. Informacje zawarte w dokumencie informacyjnym wraz ze stopniowym wejściem w życie przepisów MiCA będą jednak coraz bardziej restrykcyjnie weryfikowane. Ustawodawca europejski stworzył w tym zakresie katalog elementów, które muszą się znaleźć w whitepaper. Jeśli jesteś zainteresowany opracowaniem takiego dokumentu, posiadamy specjalistów odpowiedzialnych za ich tworzenie od zupełnych podstaw. 

Czy warto tokenizować projekt w Polsce?

To zależy od tego czego on dotyczy. Niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tego procesu poza granicami Polski z kilku prostych powodów. Przede wszystkim, przy korzystnej interpretacji prawnej, tokeny nie są traktowane jako papiery wartościowe, nie podlegają ustawie o ofercie publicznej ani nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Możemy przeprowadzić tokenizację zarówno w Polsce, jak i za granicą, istotne jest porównanie ryzyka. Kolejną istotną kwestią jest rodzaj tokenów, które planujesz wyemitować. Kluczowe jest to, czy tokeny mają być używane na platformie do konkretnych działań, np. do opłacenia wewnętrznych usług, a także czy też będą dawały prawa do udziału w zyskach z projektu. Istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę i cech, które Twój token może lub stanowczo nie powinien posiadać. 

Tokenizacja – masz pomysł, jednak nie wiesz od czego zacząć?

W takim wypadku skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Opisz nam swój pomysł i przedstaw ramy pod przyszłą lub obecną tokenizację. Dokonamy oceny założeń i następnie dopasujemy możliwe rozwiązania do Twoich potrzeb. Podpowiemy też, które elementy są potencjalnie ryzykowne i co na pewno nie może być jego częścią. Zapraszamy do kontaktu.

Napisz do nas