KNF i UOKiK

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Kryptowaluty stanowią prawdziwy fenomen inwestycyjny, jeśli chodzi o finanse na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Potencjał biznesowy branży nadal jest ogromny pomimo wielu regulacji, które starają się sformalizować rynek i poddać ją większemu nadzorowi. Niestety zainteresowanie przedsiębiorców oraz inwestorów jest równoznaczne ze zwiększoną uwagą ze strony organów kontrolnych. W Polsce najczęściej kryptowaluty znajdują się na celowniku Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Na podstawie doświadczeń naszych klientów oraz współpracy z kantorami kryptowalut – wypracowaliśmy reguły prewencyjne, a także sposób działania w przypadku czynności podejmowanych przez te organy. Warto odpowiednio wcześnie przygotować się na taką możliwość.

 

Kontrole ze strony organów –  wszystkie dotyczące kryptowalut

Na ten moment nadal waluty wirtualne stanowią z jednej strony przedmiot zainteresowania, a z drugiej strony brakuje organom zasobów na efektywny nadzór. Jeśli jednak kontrole występują to bywają niezwykle szczegółowe. Poza KNF i UOKiK należy wziąć pod uwagę również Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Organ ten często przekazuje swoje uprawnienia kontrolne na Urzędy Skarbowe oraz Urzędy Celno-Skarbowe (UCS). W szczególności czynności podejmowane są przez UCS, który często pytają o to:

  • W jaki sposób przeprowadzane są transakcje np. w Twoim kantorze kryptowalut?
  • Czy każdy klient jest sprawdzany każdorazowo na listach sankcyjnych?
  • Jakie procedury stosowane są w przypadku transakcji wartości powyżej lub poniżej 1000 EUR bądź powyżej 15 tys. EUR?

 

Stanowi to jednak jedynie wycinek działalności, który jest sprawdzany w przypadku kontroli. W trakcie czynności podejmowanych przez organy warto korzystać ze współpracy z prawnikiem, który przygotuje Cię na pytania. Dodatkowo specjalista doradzi Ci, jakie dokumenty są niezbędne z perspektywy UCS czy US i w jaki sposób prowadzić biznes, aby uniknąć niepotrzebnych wyjaśnień. 

W jaki sposób KNF lub UOKiK mogą odnosić się do kryptowalut?

Przykładem w tym zakresie może być sytuacja, w jakiej znalazła się jedna z popularnych giełd kryptowalut. KNF podważył ostatnim czasie informacje, że podmiot ten posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów w następstwie zawiadomienia dokonanego przez KNF. Poza tą kwestią, instytucji obowiązanej zarzucono także wprowadzanie w błąd co do pochodzenia firmy, która deklaruje się jako podmiot polskiego pochodzenia. Wskazuje to na pewną zależność. W przypadku działalności w branży krypto – konieczne jest kompleksowe podejście nawet do tematu marketingu oraz informacji dostępnych do wglądu przez m.in. klientów. Jeśli masz więc wątpliwości odnośnie swojej firmy, warto je skonsultować i skonfrontować z rzeczywistą praktyką stosowaną przez organy.

Napisz do nas