Procedura AML i niezbędne dokumenty

W przypadku instytucji obowiązanych, a tym samym kantorów kryptowalut i giełd – konieczne jest posiadanie procedury AML. Dokument ten opisuje działania podejmowane przez instytucję obowiązaną w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy. Oznacza to, że wytycza on zasady postępowania w przypadku kontaktu z każdym klientem, a także jeśli dochodzi do podejrzenia przestępstwa. Ponadto procedura musi być spójna z oceną ryzyka i programem analitycznym iAML. Zapewniamy więc dostęp do kompleksowego rozwiązania, które zawiera pełną dokumentację w ramach stałej współpracy z naszym klientami. Oferujemy procedurę dopasowaną zarówno do potrzeb Twojego biznesu, jak i obowiązujących Cię przepisów wynikających z norm prawa krajowego oraz ponadnarodowego. Jeśli dopiero planujesz swoją działalność bądź masz wątpliwości odnośnie do obecnie posiadanej dokumentacji – nasi prawnicy zweryfikują obie te kwestie, a następnie dopasują rozwiązania możliwie najbardziej korzystne z perspektywy Twoich potrzeb. 

Dokumentacja AML z perspektywy kryptowalut

Posiadanie odpowiednie procedury AML jest kluczowe z perspektywy instytucji obowiązanych. Szczególnie dotyczy to kantorów kryptowalut i giełd. Niestety nadal branża ta związana jest z szerokim spektrum oszustw i SCAM’ów. Dokumentacja w przypadku firmy kryptowalutowej pozwala ograniczyć prawdopodobieństwo dokonania transakcji z wątpliwym podmiotem, a także wykrycie i później odpowiednio wczesne zgłoszenie możliwego popełnienia przestępstwa. Wszelkie dokumenty nakładające obowiązki na Twoją firmę równocześnie chronią ją przed popełnieniem błędu. Przykładowo każdorazowe KYC pozwala zapoznać się z Twoim klientem, a następnie ocenić ryzyko przeprowadzenia z nim transakcji. Wydłuża to zawsze proces sprzedaży lub kupna aktywów cyfrowych, ale zabezpiecza Cię na wypadek np. przepływu środków pochodzących z przestępstwa.

Co gwarantuje nasza dokumentacja AML i z czego się składa?

Przede wszystkim zapewnia ona zgodność z przepisami prawa. Nasze rozwiązania są wypracowane na bieżących przepisach dotyczących zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu w sektorze kryptowalut. Instytucje obowiązane są zobligowane przestrzegać tych regulacji i dostosowywać się do ewentualnych zmian. Zyskujesz więc pewność, że w razie możliwych nowelizacji dostosujemy Twoją procedurę do nowego standardu. Nasza dokumentacja zawiera ponad 11 dokumentów, a w tym osobno Ocenę ryzyka, procedurę PEP, procedurę anonimowego zgłaszania ryzyka czy procedurę monitorowania transakcji. Każdy elementy został wypracowany na podstawie obowiązującego stanu prawnego, jak i naszego doświadczenie we współpracy z szerokim spektrum przedsiębiorców prowadzących działalność w branży walut wirtualnych. Jeśli masz pytania lub jesteś zainteresowany dokumentacją AML – zapraszamy do kontaktu.

Napisz do nas