Obecnie coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie swojej działalności poza granice Polski. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie rejestracji spółki zagranicznej. Proces ten, choć wymaga znajomości obowiązujących przepisów prawnych, otwiera drzwi do szeregu korzyści oraz nowych możliwości rozwoju przedsiębiorstwa. W poprzednim wpisie omówiłem temat związany z tokenizacją pomysłu na biznes. W tym natomiast poruszę kwestię dotyczącą prowadzenia firmy za granicą. Kiedy należy się na to zdecydować? Jak nasza kryptokancelaria może Ci w tym pomóc? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Jako kryptokancelaria zajmujemy się m.in. zakładaniem zagranicznych spółek do projektów wykorzystujących technologię blockchain przy pozyskiwaniu kapitału poprzez emisję tokenów. Zasadniczo posiadamy siedzibę w Polsce i specjalizujemy się również tutaj. Jednak nasz prawnik Dawid Jacoszek na zlecenie Klientów podróżuje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), aby w ich imieniu założyć firmę za granicą. Mowa tutaj zarówno o rejestracji spółki, jak i procesach wizowych w zakresie uzyskania dokumentów pozwalających na pobyt i legalizację struktury w ZEA.
Do realizacji celów i pomysłów z zastosowaniem walut wirtualnych i technologii blockchain decydujemy się na spółki typowo offshorowe. Wynika to z faktu, iż w dalszym ciągu są one wykorzystywane do tego, aby w pewien sposób zminimalizować obowiązki sprawozdawcze lub uzyskać swobodę w zakresie realizacji danego projektu kryptowalutowego. Mowa tutaj przede wszystkim o spółkach karaibskich. Po niedawnym upadku FTX Bahamy oraz inne spółki zlokalizowane w jurysdykcjach typowo offshorowych zaczęły wprowadzać regulacje, które w pewien sposób utrudniają prowadzenie działalności związanej z kryptowalutami. Natomiast w dalszym ciągu funkcjonują jurysdykcje, które dopiero planują wdrożenie nowych przepisów, a na ten moment stworzyły pewnego rodzaju ramy formalno-prawne lub nie utworzyły ich wcale.
Jeśli jesteś zainteresowany rejestracją spółki zagranicznej, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy w ogóle będzie to korzystne rozwiązanie. Nie do każdego projektu przenoszenie struktury formalno-prawnej za granicę ma jakikolwiek sens. W wielu przypadkach, gdy przedsięwzięcie jest prowadzone w Polsce, to właśnie tutaj znajduje się największa liczba potencjalnych Klientów. Jeśli token jest powiązany z aktywami, które są zlokalizowane w Polsce – rejestracja spółki zagranicznej do obsługi tego projektu zasadniczo nie będzie potrzebna. Kwestię tę można rozważyć, jeśli projekt przewiduje świadczenie usług dodatkowych związanych z całą ideą, ale nie bezpośrednio.
Rejestracja spółki zagranicznej to decyzja wymagająca gruntownej analizy i przemyślenia. W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym podejmowanie kroków na rynkach międzynarodowych stało się coraz bardziej powszechne. Niemniej jednak, podjęcie decyzji o przeniesieniu działalności za granicę powinno być poprzedzone solidną analizą rynku, potencjalnych korzyści i zagrożeń, a także dostępnością niezbędnych zasobów. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie i wspólnie przeanalizujemy Twój pomysł na biznes. Ponadto zajmiemy się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.