Przykład oszustwa w kantorze kryptowalut

19-09-2024

Przykład oszustwa w kantorze kryptowalut

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku kryptowalut rośnie również świadomość na temat oszustw, które mogą na nim występować. Niestety, pomimo wzrastającej świadomości inwestorów i firm, oszuści ciągle znajdują nowe i coraz bardziej wyrafinowane sposoby na wyłudzenie środków. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno inwestorzy indywidualni, jak i firmy prowadzące działalność związaną z kryptowalutami, na bieżąco aktualizowały swoje procedury AML. Przede wszystkim ten wpis jest skierowany do kantorów kryptowalutowych, które przeprowadzając transakcję muszą podejmować maksymalne środki bezpieczeństwa, aby nie mieć operacji, w których ktoś stracił swoje pieniądze. Potem to od kantorów jest wymagany zwrot. Więcej jednak na temat nowego rodzaju oszustwa dowiesz się właśnie w tym artykule.

Środki bezpieczeństwa w przypadku kantorów krypto

Co do zasady kantory kryptowalutowe przeprowadzając transakcję muszą podejmować maksymalne środki bezpieczeństwa. Jako instytucje obowiązane są traktowane w zupełnie inny sposób niż inni, w pewnym sensie standardowi przedsiębiorcy. Wynika to z tego, że w przypadku transakcji, w których ktoś stracił swoje pieniądze, potem to od kantoru w pierwszej kolejności jest wymagany zwrot. 

Otrzymaliśmy kilka zdjęć i zrzutów ekranu związanych z oszustwem, które wysłał nam zaprzyjaźniony klient. W jego przypadku obsługując klientów z Wielkiej Brytanii i zauważamy, że tamtejsze przepisy są nieżyciowe i kompletnie niedopasowane do praktyki. Nawet w sytuacji, w której ktoś sam udziela dokładnych odpowiedzi na pytania zadawane przez kantory, nie jest to wystarczające.

 

Nawet kiedy trzeba wysłać selfie z odręcznie napisanym tekstem, że nie jest się z nikim w kontakcie, to finalnie i tak żądanie zwrotu, czasami skutecznie, trafia do kantoru. W takiej sytuacji nie ma jak realnie przeciwdziałać zjawisku. Wszystko pozostaje kwestią tego, że ludzie dający się oszukać postępują w sposób nieprzemyślany.

W jaki sposób kantory kryptowalut są inaczej traktowane przez organy?

Tutaj jednak należy skupić się na tym, w jakim sensie instytucje obowiązane są inaczej traktowane. Warto posłużyć się przykładem sprzedaży krypto osobie nieletniej. Przed dokonaniem wymiany, jeśli masz wątpliwość co do wieku klienta sprawdź dokładnie dowód tożsamości. Należy zweryfikować czy nie został podrobiony. Ponadto zweryfikuj również czy zgoda ze strony opiekuna również jest prawdziwa. Ty jako m.in. kantor krypto i jednocześnie instytucja obowiązana podlegasz szczególnym regulacjom. 

 

Jeśli masz podejrzenie, że otrzymałeś np. fałszywy dowód osobisty, to jesteś zobowiązany do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. O ile w przypadku innych branż, gdzie taka sytuacja nie dotyczyłaby instytucji obowiązanej, mógłbyś po prostu odpuścić osobie nieletniej i odprawić ją z kwitkiem lub rozwiązać problem bez udziału organów, to w przypadku instytucji obowiązanej nie jest to możliwe. Po prostu musisz taki fakt zgłosić.

Co się dzieje ze sprawą, kiedy Twój klient straci pieniądze?

Kryptowaluty są przyszłością finansów, ale z ich dynamicznym rozwojem wiąże się także wiele zagrożeń.  Na naszym rodzimym podwórku takie sprawy z reguły kończą się blokadą rachunku. Na taką sprawę trzeba zgłaszać zażalenie. Jeśli Twoje konto zostało już zablokowane, możemy pomóc i skrócić czas blokady do absolutnego minimum.W takim wypadku po prostu napisz do nas i zapytaj. Postaramy się zaproponować możliwie najbardziej skuteczne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, żeby w wiadomości zawrzeć najwięcej szczegółów w odniesieniu do Twojej sprawy. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *