Popularne mity w kryptowalutach

13-07-2024
/ Marta Grzegorczyk

Popularne mity w kryptowalutach

Kryptowaluty zyskały popularność wśród inwestorów z wielu powodów. W tym potencjalnie na pewno warto zwrócić uwagę na kwestię wysokich zysków, innowacyjnej technologii blockchain, możliwości dywersyfikacji portfela czy niezależności od tradycyjnych systemów finansowych. Obecnie  w waluty wirtualne inwestują wizjonerzy oraz osoby poszukujące nowych rynków zbytu dla swojego kapitału. Wszystkie te czynniki sprawiają, że kryptowaluty są atrakcyjną opcją inwestycyjną w dzisiejszych czasach. Wokół aktywów cyfrowych istnieje jednak również wiele mitów i w tym artykule przedstawimy trzy najpopularniejsze. W co nie powinieneś wierzyć? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie tutaj.

Dlaczego inwestujemy w kryptowaluty?

Z tego względu, że poszukujemy alternatyw dla tradycyjnych rynków inwestycyjnych. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, odnotowały znaczne wzrosty wartości w stosunkowo krótkim czasie, co przyciąga inwestorów szukających szybkich zysków. Wadą jest jednak to, że nadal pozostają one niezwykle spekulacyjne. Oznacza to, że spadki oraz wzrosty są miejscami mało przewidywalne. Zupełnie jak w przypadku, który opisał Maciej Grzegorczyk w artykule pod tym linkiem. Chociaż tam przyczyną była również mała znajomość rynku ze strony osoby mniej doświadczonej. Na pewno jednak kryptowaluty zdecydowanie zyskały niegdyś na popularności, ponieważ pozwalały w pewnym stopniu uniezależnić się od tradycyjnej bankowości. 

 

Cechą wyróżniającą krypto od lat jest anonimowość, ale niestety pozostaje ona również pod znakiem zapytania ze względu na nadchodzące regulacje. Wpłyną one w sposób ograniczający na ten aspekt wymuszając poniekąd zapisywanie danych beneficjentów, jak i nadawców transferów. Coraz więcej firm i instytucji akceptuje kryptowaluty jako formę płatności, co zwiększa ich użyteczność i zaufanie inwestorów.

Jakie mity związane z kryptowalutami nadal są popularne?

Przykładowy będzie mit nr 1, czyli obowiązek posiadania kasy fiskalnej przy prowadzeniu kantoru kryptowalutowego. Zacznijmy od tego, że jesteś kantorem krypto i zajmujesz się sprzedażą skierowaną do osób fizycznych. Czy z uwagi na to, jako przedsiębiorca jesteś zobligowany do posiadania kasy fiskalnej? Nie i nie masz takiego obowiązku. 

 

Mit nr 2. Nie istnieje możliwość wypłacania wynagrodzenia w kryptowalutach. Prowadzisz działalność gospodarczą, w której zatrudniasz pracowników, a Twoim zamiarem jest wypłacanie im wynagrodzenia w kryptowalutach. Czy możesz to zrobić? Zdecydowanie tak! Więcej informacj na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem. Kodeks pracy wskazuje, że wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Natomiast Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakazuje wypłatę w formie pieniężnej wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Wszystko, co jest ponad wysokość tej minimalnej stawki może zostać wypłacona w krypto. Pamiętaj, że jeżeli część pensji będzie wypłacona w kryptowalutach, to całość wynagrodzenia, część formie pieniężnej wraz z częścią w kryptowalucie, podlega opodatkowaniu i ZUS na standardowych zasadach. Jeśli umawiasz się na umowę zlecenie, o dzieło, czy po prostu wynikającej jako z bitubi, możesz zapłacić całość w kryptowalutach. 

Mit nr 3 czyli problematyka VAT przy kryptowalutach

Mit numer 3. dotyczy konieczności oficjalnego potwierdzenia o korzystaniu ze zwolnienia w przypadku podatku VAT. Jeśli śledzisz nasze kanały, to na pewno wiesz, że sprzedaż walut wirtualnych przedmiotowo jest zwolniona z VAT. Czy w związku z tym trzeba się zarejestrować do VAT-u i zaznaczać, że będzie się korzystało z tego zwolnienia? Nie ma takiej potrzeby. Nie musisz się w ogóle do tego VAT-u rejestrować. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem.

Chcesz dowiedzieć się, jak prowadzić działalność związaną z kryptowalutami?

To proste – wybierz najbardziej optymalny sposób! Ale jak to zrobić i jak sprawdzić, czy forma prawna i opodatkowanie są dla Ciebie odpowiednie? Wystarczy, że wyślesz mi maila z konkretnym pytaniem. Opisz szczegóły, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Każda firma ma swoją specyfikę, dlatego warto przeanalizować ją od podstaw. Dołącz do maila wszelkie dokumenty, które mogą mi pomóc w lepszym zrozumieniu Twojej sytuacji. Zapraszam do kontaktu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Główna księgowa