Nie wysyłaj zażalenia na blokadę mailem!

07-04-2024
/ Maciej Grzegorczyk

Nie wysyłaj zażalenia na blokadę mailem!

Blokada rachunku przez bank może nastąpić z kilku powodów. W przypadku przedsiębiorców krypto, instytucje często działają zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Niekiedy jednak uznają, że po prostu waluty wirtualne to biznes wysokiego ryzyka, więc ze względu na swoją politykę decydują się blokować i wypowiadać rachunki. Branża kryptowalut jest postrzegana jako bardziej ryzykowna ze względu na anonimowość i trudności w śledzeniu transakcji. W takich sytuacjach, banki mogą decydować o zablokowaniu rachunku, jeśli istnieje podejrzenie nielegalnych działań lub braku zgodności z regulacjami prawnymi. To często wiąże się z rygorystyczną oceną źródeł finansowania i charakteru transakcji. Dla przedsiębiorców z branży kryptowalut jest to znaczne utrudnienie i raczej standardowe zjawisko. Jeśli dojdzie do blokady na Twoim koncie, musisz działać. Istotnym krokiem jest zażalenie. Na czym ono polega i jaki ma cel? Dlaczego nie wolno wysyłać zażalenia na blokadę rachunku mailem? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Kryptowaluty – czym jest zażalenie?

Zażalenie to środek odwoławczy przysługujący od orzeczeń sądu, które nie rozstrzygają o istocie sprawy, a dotyczą głównie kwestii procesowych. Zapobiega uprawomocnieniu się zaskarżonego orzeczenia do czasu rozpoznania zażalenia. Zażalenie wnosi się do sądu wyższej instancji, ale składa się je w sądzie, który wydał zaskarżone postanowienie. Termin na wniesienie zażalenia wynosi zazwyczaj tydzień od dnia doręczenia odpisu postanowienia z uzasadnieniem. Zażalenie może dotyczyć różnych postanowień, w zależności od rodzaju postępowania, i wymaga opłaty sądowej. Sąd drugiej instancji po otrzymaniu zażalenia rozstrzyga o nim, a postanowienie sądu drugiej instancji jest zazwyczaj ostateczne​. Zażalenie ma także nieco inną rolę w przypadku kryptowalut. Zaznacza stanowisko kantoru kryptowalut, aby uniknąć możliwości przepadku środków na rzecz pokrzywdzonego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pod tym linkiem

Nie wysyłaj zażalenia mailem

W ostatnim czasie mieliśmy sprawę, w której prokurator wydał postanowienie, a klientka postanowiła zażalić je mailem. Wezwano ją do uzupełniania braków zażalenia i właścicielka konta wykonała to polecenie, ale sąd stwierdził, że nie ma takiego trybu i zażalenia nie można wysłać mailem. To nie jest zgodne z procedurą karną. Wbrew pozorom często dostaję zapytania, w których klienci wspominają zażalenie wysyłane mailem. Zwykle kierują się oni zdaniem, że prokuratura sobie poradzi z mailem, ale niestety. Prokuratora sobie nie poradzi.  Orzecznictwo Sądu Najwyższego jest w tym względzie jasne i więcej przeczytasz na poniższym zrzucie ekranu. Zaznaczyłem fragment czerwoną obwódką: 

 

Sąd w powyższej sprawie określił, jak musi się zachować prokurator. Jeśli zostało wydane postanowienie, to ma zostać następnie prawidłowe doręczone. Oznacza to wysyłkę przy użyciu poczty tradycyjnej, a nie poczty elektronicznej. W rezultacie oczekuje się, że odpowiesz także, składając zażalenie pocztą tradycyjną. Nie wolno niestety korzystać tutaj z drogi na skróty. Maile są nieskuteczne i mimo, że docierają ostatecznie do sądu przez prokuratora, to organ nie uwzględni zażalenia. W tym zakresie uznaje się, że nie było skutecznego doręczenia i skutecznego wniesienia ze środka zażalenia, ze środka zaskarżenia.

Blokada rachunku bankowego i Twoje kryptowaluty

Jeśli nałożono blokadę Twoje konto wykorzystywane do operacji na kryptowalutach, napisz do mnie. Sprawy związane z zablokowanym rachunkiem to częste zjawisko i mamy gotowe wzorce postępowania. Opisz mi swoją sytuację, a ja postaram się zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy