Nie rejestruj się do VAT przy kryptowalutach!

02-07-2024
/ Marta Grzegorczyk

Nie rejestruj się do VAT przy kryptowalutach!

VAT to podatek od wartości dodanej (Value Added Tax), który znany jest w większości państw Unii Europejskiej. Stanowi rodzaj podatku pośredniego, który jest nakładany na większość towarów i usług na różnych etapach ich produkcji i dystrybucji. To właśnie charakterystyczne, że nie jest płacony bezpośrednio przez konsumentów do urzędu skarbowego, lecz jest zawarty w cenie towarów i usług, które nabywają. Ostatecznie ciężar tego podatku ponosi konsument końcowy. Przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani jako płatnicy VAT, mogą odliczać VAT naliczony na zakupionych towarach i usługach od VAT należnego, który muszą zapłacić za sprzedane towary i usługi. Dzięki temu jest neutralny dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą ostatecznego ciężaru podatku. W przypadku krypto nie warto jednak się rejestrować. Dlaczego? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Czy VAT jest odpowiedni dla kryptowalut?

Decyzja o rejestracji do VAT zależy od specyficznych okoliczności Twojej działalności. Wydawałoby się, że pasowałaby tutaj odpowiedź z mojego poprzedniego artykułu, który znajdziesz pod tym linkiem, a mianowicie to zależy. Niestety jako przedsiębiorca kryptowalutowy podlegasz nieco innym uwarunkowaniem niż reszta firm. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże ocenić korzyści i koszty związane z rejestracją do VAT to jasne, ale bardziej opłaca się do tego podatku nie rejestrować. Z jakiego powodu?

Co jeśli firma kryptowalutowa postanawia zarejestrować się do VAT?

Załóżmy, że firma kryptowalutowa postanawia zarejestrować się do VAT. Składa więc deklarację VAT-R? W odpowiedzi na złożoną deklarację Urząd Skarbowy przesyła pismo. Będzie to wezwanie z prośbą o przesłanie wyjaśnień dotyczących rejestracji do VAT. Urząd zadaje w nim szereg pytań związanych z działalnością spółki. Na przykład takich jak, czy spółka zatrudnia pracowników, czy posiada stronę internetową etc.? Czy jeżeli odpowiemy na takie wezwanie, to już jest koniec? Przeważnie tak, ale zdarzają się też przypadki, kiedy Urząd przesyła ponowne wezwanie z prośbą o podanie szczegółowych informacji. 

 

Tylko  czy jest jednak w ogóle sens rejestrować się do VAT? I to jest wspaniałe pytanie, dlatego że odpowiedź na nie brzmi nie. Jeżeli twoja działalność związana jest z obrotem kryptowalutami, to w ogóle nie trzeba rejestrować się do VAT-u i wtedy omijamy cały ten proceder. Wynika to z tego, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, transakcje dotyczące kryptowalut używanych jako prawny środek płatniczy są z niego zwolnione. Sprzedaż kryptowalut uznawana jest bowiem za świadczenie usług. Takie rozumienie tego środka płatniczego potwierdzają przepisy i orzecznictwo organów podatkowych. Podatek od towarów i usług z kolei nie będzie miał przeważnie dla Ciebie żadnych wymiernych korzyści.

Zastanawiasz się, w jaki sposób prowadzić działalność związaną z kryptowalutami?

Odpowiedź jest prosta. W sposób najbardziej optymalny! Jak to jednak zrobić i jak zweryfikować, czy m.in. forma prawna lub opodatkowanie jest dla Ciebie odpowiednie? Wystarczy, że napiszesz do mnie maila z konkretnym zapytaniem. Ponadto opisz w nim wszelkie szczegóły, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Specyfika każdej firmy jest inna i warto przeanalizować ją do podstaw. Dlatego zawrzyj w swoim mailu wszelkie dokumenty, które pozwolą mi się z nią zapoznać. Zapraszam do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Główna księgowa