MemeCoin – co to jest na przykładzie TokTickBomb

16-07-2024
/ Przemysław Babiec

MemeCoin – co to jest na przykładzie TokTickBomb

Memecoin to rodzaj kryptowaluty, która opiera się na popularnych memach internetowych, trendach kulturowych i żartach. W odróżnieniu od tradycyjnych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum, memecoins mają bardziej humorystyczny i rozrywkowy charakter. Nadal jednak posiadają w rozumieniu społeczności pewną wartość. Ta jednak w odróżnieniu od np. tokenów wypuszczany przez poszczególne projekty – pozbawiona jest przeważnie konkretnej funkcjonalności lub użyteczności. Oznacza to, że tym bardziej memecoin jest podatny na spekulację. Czym charakteryzuje się memecoin? O co chodzi z TokTickBomb? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

W jaki sposób powstają MemeCoiny?

MemeCoiny często są rezultatem żartu lub parodii i zdobywają popularność dzięki wsparciu społeczności internetowej. Przykładem może być Dogecoin, który został stworzony na podstawie popularnego mema z psem rasy Shiba Inu. W zasadzie nie oferował on nic poza tym, że powstał i był rozpoznawalny. Obecnie sam ten token jest memem. Memecoiny często są sprzedawane za ułamek centa, co sprawia, że są dostępne dla szerokiego grona inwestorów. W przeciwieństwie do tradycyjnych kryptowalut, które mają ograniczoną podaż, memecoiny często są emitowane w ogromnych ilościach. Przez to z kolei ich wartość bardzo szybko może się zmieniać i najczęściej spadać. Popularność memecoinów jest napędzana przez społeczności internetowe, media społecznościowe i znanych influencerów.

Memecoin na przykładzie TokTickBomb

Projekty typu memecoin opierają się o kryptowaluty i krótki hype. Czy te tokeny są instrumentami finansowymi, walutami wirtualnymi, czy innego rodzaju kryptoaktywami – to kwestia dyskusyjna. Wedle MICA prawdopodobnie klasyfikowalibyśmy je jako tokeny niepowiązane z aktywami, ale jednocześnie mają potencjał na uznanie ich za derywaty, czyli pochodne instrumenty finansowe. Projekty zwracają się do różnego rodzaju youtuberów. Tutaj mail jaki dostaliśmy jako kancelaria, w którym projekt wprost oferuje prowizję za polecenie danego projektu: 

 

Nie odpowiedzieliśmy na tego maila i według nas jest to projekt jak każdy inny. Problemem w memecoinach jest to, że nie mają zbytnio mechanizmu zarobkowego na przyszłość. Te projekty, które mają mechanizm samofinansowania to właśnie one zyskują w czasie na wartości. 

Czym różni się TokTickBomb od popularnych krypto?

Weźmy na przykład BNB od Binance. Tam faktycznie Binance token ma realną wartość i zapewnia korzystne użyteczności (np. obniżoną stawkę prowizji przy tradingu). Czy zatem taki TockTickBomb może osiągnąć podobne wyniki? Raczej nie, bo projekty tego typu są oparte po prostu na wspomnianym trendzie. Ludzie zazwyczaj szybko tracą projektem zainteresowanie i płynność na tokenie jest tracona. Co gorsze, to sami twórcy mogą wyciągnąć większość płynności z tokena. W tym aspekcie TokTickBomb przypomina wcześniej znane memecoiny: 

  • Dogecoin (DOGE): jeden z najbardziej znanych memecoinów, stworzony w 2013 roku jako żart, zyskał na popularności dzięki Elonowi Muskowi i społeczności internetowej.
  • Shiba Inu (SHIB): kolejny memecoin inspirowany rasą psa Shiba Inu, który stał się konkurentem Dogecoina.
  • PepeCoin: powstał na bazie mema przedstawiającego postać Pepe the Frog.

W jaki sposób memecoiny postrzegane są prawnie?

Tworzenie takich tokenów jest legalne. Jak najbardziej, oczywiście zakładając że nie uznamy ich jako instrumenty finansowe i nie przeznaczymy do sprzedaży w ramach oferty publicznej. Tego typu definicje regulacyjne jednak są rzadko stosowane w praktyce. Bardziej prawdopodobne, mimo problemów technicznych, jest to że ludzie poczują się oszukani gdy token straci na wartości. 

Czy memecoiny są bezpieczne i pewne jako inwestycja? 

Zdecydowanie nie. Jeśli człowiek kupił token za dolara, a obecnie spadł on o 99%, to możliwe, że doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a więc oszustwa. Czy zatem kupować TokTickBomb? Według nas, jeśli ktoś lubi coś w rodzaju hazardu, to może, ale raczej straci pieniądze. No chyba, że akurat ten token stanie się drugim Doge Coinem i sam w sobie uzyska użyteczność polegającą na byciu tokenem płatniczym realnie wykorzystywanym przez wiele osób. To jednak jest perełka i prawdziwy biały kruk wśród kryptowalut. Oznacza to, że mało prawdopodobne, aby więcej memecoinów zyskało faktycznie taką użyteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Prawnik/Copywriter