Licencje MiCA

17-06-2024
/ Przemysław Babiec

Licencje MiCA

Kryptowaluty w ostatnim czasie stają się rynkiem, który podlega licznym regulacjom. Dotychczas raczej interesowaliśmy się, gdzie obecnie istnieją gotowe dokumenty określające procedury stosowane przez legislację danego kraju. Licencje dla dostawców usług kryptoaktywów wymagane przez rozporządzenie MiCA to z kolei nowy temat, który stał się popularnym zagadnieniem od połowy ubiegłego roku. Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets) jest unijnym aktem prawnym, którego celem jest uregulowanie rynku kryptoaktywów w Unii Europejskiej. Jego głównym założeniem jest stworzenie jednolitego systemu regulacyjnego dla wszystkich państw członkowskich UE. Ma to na celu zwiększenie ochrony konsumentów, zapewnienie integralności rynku oraz promowanie innowacji finansowych. W ramach MiCA, dostawcy usług kryptoaktywów muszą uzyskać odpowiednie licencje, aby móc legalnie działać na terenie Unii Europejskiej. Kto będzie objęty licencjami MiCA? Jakie będą kryteria wobec dostawców usług w zakresie kryptoaktywów na terenie Europy? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule. 

Kto jest objęty regulacją MiCA?

Rozporządzenie Markets in Crypto-Assets docelowo obejmie rozbudowaną gamę podmiotów związanych z rynkiem kryptoaktywów. Na pewno podporządkowani zostaną regulacjom emitenci kryptoaktywów i dostawcy usług kryptoaktywów czyli świetnie znane CASPy (Crypto-Asset Service Providers). Oznacza to, że działalność firm emitujących nowe kryptoaktywa, w tym stablecoiny będzie zdecydowanie bardziej sformalizowana. Podobnie zresztą zmiany tyczą się podmiotów oferujące różnorodne usługi związane z kryptowalutami, takie jak: 

  • przechowywanie, 
  • wymiana, 
  • doradztwo inwestycyjne, 
  • pośrednictwo, 
  • zarządzanie portfelami,
  • usługi płatnicze.

 

Przewidziany jest okres przejściowy dla podmiotów oferujących usługi. Przewiduje się, że na dotychczasowych zasadach będziesz mógł prowadzić biznes najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. (tzw. okres przejściowy). Na ten moment jednak nie został wyznaczony konkretny termin w zakresie polskiego prawa.

Jaki zakres obowiązków przewiduje Rozporządzenie MiCA?

Rozporządzenie MiCA wprowadza wymóg uzyskania licencji przez CASPy. Aby uzyskać licencję, podmioty muszą spełnić określone kryteria i wymogi regulacyjne. Oznacza to, że jako dostawca lub emitent musisz podporządkować się m.in. kryteriom kapitałowym, a także  kryteriom zarządzania ryzykiem. Podmioty muszą wykazać, że posiadają odpowiednie procedury, a w tym związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT). Dodatkowo wzrasta również rola Whitepaper, czyli białych ksiąg stanowiących opis charakterystyki konkretnego emitenta. Nie tylko trzeba będzie je zgłaszać do odpowiednich organów państw członkowskich, ale również informować o wprowadzanych zmianach. Istnieje również obowiązek związany z udostępnianiem w sposób trwały aktualnej wersji dokumentu dla potencjalnych nabywców. Dostawcy muszą zapewnić wysokie standardy ochrony konsumentów, w tym przejrzystość i uczciwość w relacjach z klientami. 

Czy powinieneś obawiać się licencji jako dostawca usług lub emitent kryptowalut? 

Procedura licencjonowania ma na celu zapewnienie zgodności z wymogami regulacyjnymi. Docelowa MiCA przyczynia się do zwiększenia zaufania, ochrony konsumentów i harmonizacji przepisów na rynku kryptoaktywów w UE. W praktyce nie wiadomo jednak jak wpłynie ono na rynek. Na ten moment możemy przewidywać, że próg wejścia do branży ulegnie podwyższeniu pomimo, że obecnie już jest stosunkowo trudniej zacząć prowadzenie działalności niż jeszcze lata temu. Jeśli masz wątpliwości związane z licencjami, napisz do mnie. Postaram się doradzić i zasugerować Ci rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Zapraszam do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Prawnik/Copywriter