Wymogi ostrożnościowe to regulacje nakładane na instytucje finansowe, mające na celu zapewnienie stabilności i ochronę interesów konsumentów. W przypadku kryptowalut są one stosowane jako absolutne minimum ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko niewypłacalności, złego zarządzania ryzykiem oraz kryzysów finansowych. Przykładem w tym zakresie są m.in. wymogi kapitałowe, które określają jakimi środkami powinna dysponować np. giełda aby prowadzić działalności. Te środki zabezpieczają np. właścicieli tokenów czy krypto, że w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji – ich wkład lub pieniądze pozostaną bezpieczne. Wymogi te obejmują szereg przepisów dotyczących kapitału, płynności, zarządzania ryzykiem oraz innych aspektów działalności instytucji finansowych. Warto zastanowić się jakie wymogi ostrożnościowe Rozporządzenie MiCA nakłada na przyszłych usługodawców. Więcej o kryptowalutach i księgowych wymogach ostrożnościowych – dowiesz się właśnie tutaj.
Wymagania wobec podmiotów rynku finansowego są zróżnicowane. W szczególności wobec sektora kryptowalut, który postrzegany jest raczej jako branża obarczona wysokim ryzykiem. Wynika ono m.in. z kwestii AML/CFT, jak i samego charakteru kryptowalut. Dotychczas były one zdecentralizowane i anonimowe, jednak coraz bardziej można odnieść wrażenie, że powoli ich podstawowe cechy przestają być respektowane przez m.in. organy państwowe czy ponadnarodowe. Przykładem jest w tej kwestii Rozporządzenie MiCA, które wprowadzi m.in. licencje dla podmiotów świadczących usługi związane z kryptowalutami. To w pewnym stopniu staje w opozycji m.in. do kwestii anonimowości. Podobnie zresztą wszelkie Rozporządzenia unijne, które nadają uprawnienia wymiany informacji o podatnikach, odbiorcach czy beneficjentach transferów krypto.
Wymogi kapitałowe w przypadku instytucji finansowych mogą przybierać zróżnicowaną formę. Przykładem będą progi finansowe, czyli wymogi posiadania odpowiedniego poziomu kapitału własnego w stosunku do podejmowanego ryzyka. Kapitał ten stanowi bufor ochronny przed stratami, które mogą wyniknąć z działalności. Wymienić można również . Wymogi płynnościowe, kiedy podmioty podporządkowane progom muszą mieć odpowiednią ilość aktywnych rezerw płynnych. W tej kwestii są to środki, które mogą być szybko zamienione na gotówkę, aby sprostać swoim krótkoterminowym zobowiązaniom. W tym zakresie mówimy często o tzw. Liquidity Coverage Ratio (LCR) czyli stosunkowi rezerw płynnych do przewidywanych przepływów gotówki w perspektywie 30 dni. Ostatni rodzaj wymogów to te, dotyczące zarządzania ryzykiem. Chodzi o procedury wykrywania, oceny i kontroli na ryzykami, takimi jak: ryzyko kredytowe, rynkowe czy operacyjne, które wynikają z czynników zewnętrznych, a przy tym często nieprzewidywalnych.
W Rozporządzeniu MiCA znajdują się przepisy dotyczące wymogów ostrożnościowych, które muszą spełniać dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów. Wymaga się od takich podmiotów przygotowania zabezpieczeń, które są co najmniej równe jednej z wyższych dwóch kwot:
Pierwsza kwota wydaje się oczywista. Więcej wątpliwości może pojawić się w odniesieniu do ¼ stałych kosztów pośrednich. Najpierw warto wyjaśnić czym są koszty pośrednie. Wedle definicji są to wszystkie koszty, które nie są bezpośrednio związane z konkretnym produktem, usługą czy projektem. Takimi kosztami pośrednimi mogą być koszty m.in. administracyjne, jak na przykład wynagrodzenie stanowisk wpisujacych się w tę dziedzinę. Dodatkowo do kosztów pośrednich zaliczymy wszystkie koszty związane z utrzymaniem lokali, zakupy materiałów biurowych, spożywczych, imprezy integracyjne, różnego rodzaju szkolenia odsetki, opłaty bankowe. Teraz przejdźmy do przykładu praktycznego: jedna z największych giełd kryptowalutowych w Polsce ma około 1 mln zł kosztów pośrednich w trakcie całego roku. Jeśli więc mówimy o ¼ to jest to 250 tys. zł. Czyli jest to kwota zdecydowanie niższa niż pierwszy wymóg, który mówi o kwocie 125 tys. EUR.
Tak naprawdę nie ma sensu przejmowania się kosztami pośrednimi. Jeśli prowadzisz mniejszy biznes oparty o kryptowaluty, to załącznik czwarty będzie dla Ciebie bardzo istotny. Zapoznaj się z nim lub skontaktuj ze mną, jeśli potrzebujesz indywidualnej analizy przepisów, dostosowane do specyfiki swojej firmy. To naturalne, że chcesz być na bieżąco i precyzyjnie poznać Rozporządzenie MiCA. Jeśli masz pytania napisz do mnie. Postaram się doradzić i wskazać możliwie najbardziej korzystne rozwiązania księgowe. Zapraszam do kontaktu.