Aktywa cyfrowe to istotny element rynków finansowych zarówno w aspekcie krajowym, jak i ponadnarodowym. Tam gdzie pojawiają się zyski, tam również z czasem niezbędne staje się wywiązanie się z zobowiązań podatkowych. Rozliczenia wymagają jednak wypełnienia odpowiednich formularzy i deklaracji. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań wśród firm specjalizujących się w handlu kryptowalutami jest, czy kryptowaluty są klasyfikowane jako towary, czy usługi. Zresztą nie bez powodu, gdyż ich rzeczywisty charakter może być uzależniony od wielu czynników. W tym artykule dowiesz się więc wszystkiego co niezbędne w tym zakresie. Kryptowaluty to towar czy usługa? Sprawdź właśnie w tym materiale.
W zasadzie jest to pytanie, które najczęściej zadają firmy podstawowo zajmujące się obrotem kryptowalutami. Odpowiedź nie jest prosta. Od różnych czynników zależy czy krypto to towar, czy też usługa. Dla celów bilansowych w tym przypadku kryptowaluty będą towarem, ale co z celami podatkowymi? Jeśli chodzi o deklarację roczną CIT-8, to podajemy zsumowane przychody ze sprzedaży towarów i usług. Nie ma to więc większego znaczenia. Natomiast jeśli mówimy o deklaracji VAT, a konkretnie JPK VAT – w niektórych przypadkach trzeba rozróżnić, czy to będzie dostawa towarów, czy sprzedaż usług.
W związku z tym złożyliśmy w ostatnim czasie wniosek o interpretację podatkową. W kwietniu 2024 r. dzięki temu poznaliśmy stanowisko, w którym organy potwierdzają to co uważaliśmy, że jest prawidłowe. Przechodząc do sedna, jeśli: jesteś czynnym podatnikiem VAT dla celów podatkowych, siedzibę masz na terytorium kraju i prowadzisz tam swoją działalność gospodarczą, a Twoją podstawową działalnością jest wymiana kryptowalut – to wtedy dla celów VAT jest to sprzedaż usług. W ten sposób należy wykazać to w JPK VAT.
Deklaracja CIT-8 to formularz podatkowy, który muszą składać polskie przedsiębiorstwa podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Jest to główny dokument, w którym podatnik rozlicza swój dochód (lub stratę) oraz należny podatek dochodowy za dany rok podatkowy. Deklaracja ta jest składana do odpowiedniego urzędu skarbowego, zwykle do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, czyli najczęściej do końca marca. W deklaracji CIT-8 przedsiębiorstwa muszą wykazać wszystkie ważne informacje finansowe, takie jak przychody, koszty, zyski, straty oraz obliczony podatek. CIT-8 jest podstawą do obliczenia i rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.
JPK VAT (Jednolity Plik Kontrolny VAT) to elektroniczny dokument, który jest formą sprawozdania podatkowego składanego przez przedsiębiorców VAT w Polsce. Ma on na celu usprawnienie procesu zbierania danych podatkowych przez administrację skarbową oraz zwiększenie skuteczności kontroli podatkowych. JPK VAT składa się z dwóch głównych części:
Pliki JPK VAT są wysyłane elektronicznie do urzędu skarbowego, co miesiąc. System ten zastąpił wcześniejszą potrzebę składania osobnych deklaracji VAT i wysyłania papierowych rejestrów sprzedaży i zakupów. JPK VAT jest obowiązkowy dla wszystkich czynnych podatników VAT w Polsce, niezależnie od wielkości firmy.
Proponuję, abyś przesłał mi maila, zawierającego wszystkie szczegóły, które budzą Twoje wątpliwości. Dołożę starań, by zaproponować rozwiązanie najlepiej dostosowane do charakteru Twojej firmy. Oferuję również pomoc w księgowaniu transakcji oraz wsparcie w zakresie obsługi biura rachunkowego. Zachęcam do kontaktu.