Kryptowaluty – prokurator sama uchyliła blokadę!

14-03-2024
/ Maciej Grzegorczyk

Kryptowaluty – prokurator sama uchyliła blokadę!

Blokady rachunków w związku z oszustwami dotyczącymi kryptowalut, to częste zjawisko. To właśnie też z tego powodu jest to częsty temat podejmowany w ramach kryptoprawo.pl. Przykładowy wpis związany z blokadami kont znajdziesz pod tym linkiem, dotyczy on zresztą jednego z uchyleń. Warto się zapoznać, aby zrozumieć, w jaki sposób obecnie sytuacja w Polsce rozwija się w stosunku do walut wirtualnych. W tym jednak artykule omówimy sobie decyzję Pani Prokurator z Radomska. Jest to przykład zażalenia, w którym organ podjął właściwy wybór na bazie tego, jak faktycznie działa rynek krypto. Dlaczego prokurator sama uchyliła blokadę krypto? Poznaj szczegóły sprawy właśnie w tym artykule.

Uwzględniono zażalenie – prokurator uchyliła blokadę przy kryptowalutach

Blokada została uchylona w następstwie uwzględnienia zażalenia. Stanowi to bardzo pozytywną wiadomość, ponieważ niektórzy prokuratorzy faktycznie czytają te zażalenia i bezrefleksyjnie nie przekazują sprawy do sądu. Często opisywałem dotychczas sprawy, w których organy wydawały raczej decyzje bez znajomości tego, w jaki sposób działają transakcje na kryptowalutach. Przykładem zagadnienia, które często nie do końca jest rozumiane, stanowi tzw. nieświadomy pokrzywdzony. Osoba ta trafia do kantoru krypto i nie ma świadomości tego, że pada ofiarą oszustwa. Więcej dowiesz się we wpisie pod poprzednim linkiem. 

Dlaczego należy zawsze dokładnie czytać zażalenia?

Ze względu na to, że w ten sposób nie jest dodatkowo obciążany wymiar sądowy. Często wystarczy, że prokurator przeczyta, co wydarzyło w danej sprawie i mogą na tej podstawie uchylić blokadę rachunku, gdy występuje w niej np. realna transakcja gospodarcza. Podobnie zresztą najprawdopodobniej będzie w tym właśnie postanowieniu, które widać na poniższym screenie:

 

 

Niejednokrotnie przy takim uchyleniu, prewencyjnie wykonuje się jeszcze postanowienie i przy tym dowód rzeczowy, Po czasie dochodzi do umorzenia sprawy i można zwrócić środki. Faktycznie, w tej sprawie nie ma nikogo pokrzywdzonego i nie widać znamion żadnego przestępstwa. Postanowienie jest w tym wypadku niepotrzebne i prokurator właściwie uchyliła tą blokadę.

Co jako kantor możesz zrobić w przypadku kontaktu z pokrzywdzonym?

Załóżmy, że przypadkowo otrzymałeś pieniądze od klienta, który mógł być ofiarą oszustwa. Należy na pewno rozważyć zablokowanie tej transakcji. Podjęcie takiego działania może wiązać się z pewnymi konsekwencjami, ale jest to niezbędne, by postępować zgodnie z ustalonymi procedurami. Chociaż wielu ludzi zwraca otrzymane środki, lepszym rozwiązaniem jest zablokowanie transakcji, zgodnie z zaleceniem GIIF. Zwrócenie pieniędzy może skutkować kontynuacją oszustwa przez daną osobę. Pozostawienie jej w interakcji z platformą inwestycyjną może pogłębiać straty. Osoba, która raz straciła pieniądze, raczej nie odzyska ich, a może nawet zainwestować więcej, kierując się sugestiami platformy. Dlatego zatrzymanie środków jest zalecane, choć może to pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje.

Zablokowano Twój rachunek i nie wiesz co z tym zrobić?

Sytuacja dotycząca blokad kont bankowych znacznie się poprawiła przez ostatni czas. Zauważalne są zmiany w podejściu polskich władz do tej kwestii, z uwzględnieniem interesów uczestników rynku wirtualnych walut. Obecnie, w większości przypadków, polskie orzecznictwo rozumie, jak działa handel kryptowalutami. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, proszę o kontakt mailowo. Zorganizujemy spotkanie, podczas którego postaram się zaproponować najlepsze rozwiązania dla Twojej sytuacji. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy