Na przestrzeni lat obserwujemy boom na kryptowaluty. Trend związany jest z gwałtownym wzrostu zainteresowania i inwestycji w aktywa cyfrowe. Ogólnie przyczyną była potrzeba dywersyfikacji portfeli inwestorów oraz zachowania anonimowości transakcji. Rynek oraz ceny poszczególnych walut wirtualnych ulegały licznym zmianom, spadkom i wzrostom. Do niedawna zauważalny był wzrost Bitcoina, ale obecnie kryptowaluty dążą do większej formalizacji. Organy nakładają nowe obowiązki na dostawców, a także konieczność uzyskania m.in. licencji w związku z Rozporządzeniem MiCA. Wpłynie ono znacznie na wiele mniejszych biznesów. Istnieje kilka kluczowych czynników, które przyczyniają się do tego fenomenu, a także do nadchodzących zmian. Więcej na ten temat dowiesz się w wywiadzie, który przeprowadził z Maciejem Grzegorczykiem, Adrian Gorzycki z Przygód Przedsiębiorców.
Pierwszym czynnikiem był rozwój technologii blockchain, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Blockchain oferuje bezpieczeństwo, przejrzystość i decentralizację, co przyciąga zarówno inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Wbrew pozorom nie była to na tamte czasy tania, nowa ani też szczególnie innowacyjna. W obliczu jednak zainteresowania stabilnością oraz bezpieczeństwem – okazała się kluczowa z perspektywy kryptowalut. To właśnie z tego względu blockchani oraz alternatywy dla tradycyjnych rynków finansowych stały się przedmiotem zainteresowania wizjonerów. Szczególnie, jeśli chodzi o osoby zainteresowane tzw. demokratyzacją finansów. Kryptowaluty umożliwiają łatwiejszy dostęp do środków finansowych, zwłaszcza w regionach, gdzie dostęp do tradycyjnych usług bankowych jest ograniczony. Gwarantowały także coś innego np. niższe koszty transakcji oraz krótszy czas transferu środków z pominięciem pośredników.
Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets) to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu regulację rynku kryptowalut. Rozporządzenie to ma w założeniu przybliżenie kilku głównych celów: zabezpieczenie inwestorów i konsumentów, zapewnienie stabilności rynku i narzędzi do nadzorowania m.in. dostawców usług kryptowalutowych, jak i zapobieganiu ryzyku związanemu z AML. Zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie przejrzystych zasad dotyczących emisji i obrotu kryptoaktywami jest bardzo ważne. Szczególnie, że w wielu krajach funkcjonowały one w “szarej strefie” i nie były regulowane aktem prawnym na poziomie unijnym. Stanowi więc to wyraz dążenie do zapobiegania nadużyciom na rynku i ochrony stabilności finansowej przez organy UE. Rozporządzenie MiCA stanowi ważny krok w kierunku stabilizacji i normalizacji rynku kryptowalut na terenie Unii Europejskiej, tworząc bardziej przewidywalne i bezpieczne środowisko dla wszystkich uczestników rynku. Więcej na temat samego Rozporządzenia przeczytasz w artykule dostępnym pod tym linkiem.
Zdecydowanie. Jednak wszystko zależy od kontekstu oraz tego, w jaki sposób odpowiemy na pytanie. Na pewno mniejsi przedsiębiorcy mogą mieć wyższy próg wejścia niż dotychczas. Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnośnie AML lub przepisów dotyczących walut wirtualnych, napisz do mnie maila. Postaram się pomóc i dopasować możliwe rozwiązania, bezpośrednio do Twoich potrzeb.