Kontrole w kantorze kryptowalut

25-06-2024
/ Marta Grzegorczyk

Kontrole w kantorze kryptowalut

Kontrola celno-skarbowa to czynności weryfikujące zgodności działań podatników z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, celnego oraz innych regulacji związanych z obrotem towarowym. Uprawnienie wykonywane jest przez Urzędy Celno-Skarbowe i może być również przedłużeniem działań podejmowanych przez GIIF. Celem kontroli jest zapewnienie prawidłowości rozliczeń podatkowych i celnych oraz przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Na czym jednak polega taka kontrola i na co warto zwracać uwagę? Poznaj jeden z przypadków na podstawie sprawy naszego klienta. Poznaj kontrolę Urzędu Celno-Skarbowego z perspektywy praktycznej.

Kontrola Celno-Skarbowa w kantorze krypto 

W sprawie naszego klienta organ przeprowadził faktyczną kontrolę. Nie były to zwykłe czynności sprawdzające. Istnieje kilka głównych różnic pomiędzy tymi procedurami, a mianowicie w przeciwieństwie do kontroli, czynności sprawdzające mogą być podejmowane bez wcześniejszego formalnego zawiadomienia podatnika. Często też trwają krócej i dotyczą konkretnego zagadnienia. Kontrola to więc większy kaliber, a w szczególności ta podejmowana przez UCS. Urząd zarzucił naszemu klientowi, że pomimo zawieszenia działalności gospodarczej i tak ją prowadził. Uzyskiwał z jej tytułu dochody, a przychody i poniesione wydatki nie były ewidencjonowane w sposób prawidłowy i nie były prowadzone księgi rachunkowe. Dodatkowo klient wedle organu nie złożył deklaracji podatkowych i nie wpisał się do Rejestru w walut wirtualnych. 

Stan faktyczny w przypadku kontroli krypto

W trakcie podejmowanej kontroli konieczne jest ustalenie stanu faktycznego, czyli tego co w rzeczywistości miało miejsce. Zostaje on nakreślony w rezultacie czynności podejmowanych przez UCS, ale z pomocą podatnika. Odbywa się to na tej zasadzie, że podatnik jest wzywany do przedłużenia dokumentów czy też złożenia wyjaśnień. Wezwanie jest związane z określonym terminem, czyli trzeba odpowiedzieć w ciągu 7 albo 14 dni. Należy jednak mieć na uwadze, że czas ten może ulec wydłużeniu na Twój wniosek. Wystarczy, że przygotowanie dokumentów wymaga większej ilości czasu niż otrzymałeś. Wyjaśnienia często są obszerne i są szczegółowe. W przypadku kontroli w kantorze kryptowalutowym transakcje sprawdza się pod kątem AML. Czyli tak naprawdę poddaje się w wątpliwość, czy zastosowano odpowiednie środki bezpieczeństwa finansowego w odniesieniu do transakcji. 

 

Naszego klienta zapytano także, czy stosował dokumentację, procedury AML i czy weryfikował swoich klientów. W tej sprawie podmiot nie prowadził ksiąg rachunkowych, więc urząd zapytał o wszelkie możliwe dowody, które pozwolą ustalić stan faktyczny. Oznacza to, że pracownicy UCS weryfikowali wszystko, co otrzymali od klienta. 

Jakie są nasze wątpliwości w odniesieniu do kontroli Urzędów Skarbowych i UCS?

W odniesieniu do tej konkretnej kontroli, zaskoczeniem był brak poruszenia kwestii magazynu. Dlaczego? Stan magazynowy przy kryptowalutach to niezwykle istotny temat, ponieważ odnosi się do ilości posiadanych kryptowalut w określonym portfelu lub na danej platformie. Stan magazynowy przy kryptowalutach można prowadzić w wersji pełnej lub uproszczonej np. w excelu. 

 

Waluty wirtualne, które są sprzedane w danym okresie rozliczeniowym, czyli na przykład miesięcznym nie mogą być kosztem uzyskania przychodu. Natomiast w tej kontroli UCS w ogóle tego nie poruszył. Klient nie prowadził żadnej księgowości i nie były prowadzone księgi. Przedłożył on jednak wszystkie wyciągi bankowe, dodatkowo porównywał te wyciągi z korespondencją, którą prowadził. Kantor bazował na wspomnianym excelu i zestawiał go z WhatsApp, Telegram oraz dodatkowo porównywał to wszystko z giełdą.

Czy excel jest wystarczający z perspektywy ewidencji?

W przypadku naszych klientów taki excel jest podstawą pracy z księgowymi, którzy następnie rozliczają Twoje zobowiązania. Pozwala też stosunkowo w prosty sposób kontrolować transakcje niezależnie od tego, czy korzystasz z jednej giełdy, czy też większej liczby platform. Warto w tym zakresie wskazać, jak to działa u naszych klientów. Na początku współpracy z Kryptoksiegowosc.pl każdy klient otrzymuje arkusz excel, który umożliwia rejestrowanie wszystkich transakcji. Dokument automatycznie przelicza kursy kryptowalut, sumuje koszty i przychody oraz minimalizuje czas potrzebny na te czynności. Po otrzymaniu pliku wystarczy regularnie uzupełniać go o wszystkie transakcje. Na podstawie tych danych określamy wynik finansowy i wyliczamy należne zobowiązania podatkowe. Nawet jeśli wykonujesz wiele operacji na kryptowalutach, regularne uzupełnianie arkusza Excel obniży koszty rozliczeń, co sprawi, że będą one dla Ciebie mniej uciążliwe finansowo, niż mogłoby się wydawać. 

 

W praktyce możesz nawet korzystać z dziesięciu różnych giełd i masz prawo posiadać różne transakcje. Taka praktyka jest coraz bardziej popularna, a przykładem będzie m.in. wspomniany Telegram przy P2P. Ostatecznie jednak w naszym excel’u muszą znaleźć się wszystkie możliwe transakcje, które przeprowadzasz. W takim wypadku problem może się pojawić tylko, gdy nie jesteś rzetelny w przenoszeniu swoich operacji do pliku. 

Zastanawiasz się jak postępować w przypadku kontroli Urzędu Celno-Skarbowego?

Proponuję, abyś napisał do mnie maila. W przypadku kontroli w Twoim kantorze kryptowalut warto zawsze skonsultować się z prawnikiem lub ksiegowym, który pomoże Ci odpowiadać na zapytania ze strony organu. Dobrze jest także przygotować się na taką sytuację i sprawdzić, czy Twoja działalność jest zgodna z wymogami stawianymi przez przepisy. Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Główna księgowa