W ostatnim czasie tematem numer jeden w polskiej branży kryptowalut jest raportowanie kwartalne. Obowiązek został wprowadzony wraz z końcówką 2023 r. i obecnie minął już pierwszy termin na składanie formularzy z odpowiedziami. Pytania należało wypełnić za IV kwartał ubiegłego roku do 22 stycznia 2024 r. Niestety zostały one w ostatecznej formie opublikowane dopiero 8 stycznia i o ile udało Ci się wysłać wszystko w terminie, to istnieje grupa osób, która m.in. nie zdążyła zebrać odpowiednich informacji w tak krótkim czasie. Powodów braku wywiązania się z zobowiązania może być więcej. Jaka kara jest więc przewidywana, jeśli nie będziesz raportował kwartalnie do GIIF? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.
Wedle proponowanej przez nas interpretacji przepisów Ustawy AML, raportowanie kwartalne oparte zostało o wadliwą podstawę, którą zaskarżymy. Warto jednak przyjrzeć się sytuacji również od strony organu i uznajemy, że jak najbardziej GIIF potrzebuje takiego narzędzia, które pozwoli zbierać informacje na temat rynku. Składamy skargę na obowiązek raportowania, jednak należy wskazać, że nie wyłącza ona obowiązku raportowania. Nadal jako instytucja obowiązana jesteś zobligowany do złożenia raportu. Skarga ma na celu wskazanie Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej zrewidowanie podstawy prawnej i następnie ocenę, w jakim kierunku powinna zostać znowelizowana Ustawa AML.
Co jeśli stwierdzisz, że nie zamierzasz raportować? Załóżmy, że w ogóle nic wysyłasz do GIIF, nie wypełniasz żadnego wniosku o zmianę formy i nie piszesz żadnego wniosku o zmianę terminu o przedłużenie tego terminu. Wedle art. 76 otrzymasz najprawdopodobniej karę, która wynika wprost z przepisu.
Za brak informowania można nałożyć karę administracyjną, czyli: karę pieniężna, która wynosi do dwukrotności osiągniętej korzyści lub unikniętej straty. W tym przypadku nie występuje jednak żadna korzyść lub strata. Natomiast jeśli nie da się tego ustalić, to kara wynosi do 1 mln euro. Warto zastanowić się, czy w praktyce GIIF rzeczywiście będzie karał za brak raportowania kwartalnego? W mojej opinii organ nie będzie decydował się na kary, ze względu na wspomnianą słabą podstawę prawną.
Raportowanie ma na celu zebranie danych statystycznych. Wynika to z konieczności zebrania odpowiednich informacji do organów unijnych. Jeśli faktycznie GIIF zdecyduje sie na wymierzenie kary instytucji obowiązanej to uważam, że nie przekroczy ona kilku tysięcy złotych. Moje zdanie opieram na doświadczeniu z innych spraw prowadzonych dla moich klientów. Na podstawie art. 76 GIIF nakładał już wcześniej kary i najczęściej były one stosunkowo niskie. Na pewno nie będą one naliczane w dziesiątkach, a najwyżej w paru tysiącach złotych polskich.
Jeśli prowadzisz działalność jako kantor kryptowalut, to raporty kwartalne są rozbudowane i wymagające. Z tego względu nagrałem instrukcję, którą znajdziesz w artykule dostępnym pod tym linkiem. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do poszczególnych pytań lub masz pytania w odniesieniu do własnej działalności – możesz napisać do mnie maila. Postaram się w odpowiedzi zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie Twojego problemu. Zapraszam do kontaktu.