Czynny żal – draft dokumentu

10-07-2024
/ Marta Grzegorczyk

Czynny żal – draft dokumentu

Czy kiedykolwiek nie udało Ci się dotrzymać terminu przesyłania deklaracji podatkowych? To może się zdarzyć. Oczywiście, takie sytuacje nie powinny się zdarzać, jednak zawsze problemem może być czynnik ludzki lub też inna niekorzystna okoliczność. Natomiast, jeśli już przegapiłeś termin, nie możesz czekać, aż Urząd Skarbowy wykryje Twoje niedopatrzenie. To Ty musisz podjąć działanie jako pierwszy. Musisz reagować natychmiast, z własnej inicjatywy i złożyć czynny żal. Na czym to polega? Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule. Dodatkowo znajdziesz w nim także draft takiego dokumentu.

Na czym polega czynny żal?

Czynny żal to instytucja prawna, która umożliwia podatnikom uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej za popełnione wykroczenia lub przestępstwa skarbowe, pod warunkiem że zgłoszą swoje przewinienie dobrowolnie, zanim zostanie ono wykryte przez organy podatkowe. Przygotowanie dobrze skonstruowanego draftu czynnego żalu jest kluczowe dla skutecznego skorzystania z tej instytucji.

Składając zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, podatnik unika odpowiedzialności karnej, pod warunkiem że dołączy odpowiednie wyjaśnienia oraz naprawi skutki swojego czynu, np. zapłaci zaległy podatek wraz z odsetkami. Podstawa prawna tego rozwiązania znajduje się w art. 16. Kodeksu karnego skarbowego.

Jakie są warunki czynnego żalu?

Podatnik musi zgłosić się samodzielnie, zanim organy podatkowe rozpoczną kontrolę lub postępowanie. To dlatego Twoja inicjatywa jest bardzo ważna. Musisz również dokładnie opisać popełniony czyn, wyjaśniając okoliczności, dlaczego doszło do opóźnienia. Przy okazji trzeba też uregulować wszelkie zaległości podatkowe wraz z należnościami, które powstały oraz dołączyć do czynnego żalu nie złożoną w terminie deklarację. Czynny żal będzie nieskuteczny, gdy organ podatkowy rozpoczął już czynności kontrolne lub postępowanie dotyczące danego naruszenia.

Jak złożyć czynny żal do Urzędu Skarbowego?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, na przykład w branży kryptowalut, również podlegasz Urzędowi Skarbowemu w kwestii rozliczeń. Należy złożyć pisemne zawiadomienie do właściwego urzędu skarbowego, opisując szczegóły popełnionego czynu. W jaki sposób napisać takie oświadczenie? Poniżej znajdziesz zrzut ekranu oraz link do dokumentu z moim draftem:

Wystarczy więc, że pobierzesz poniższy dokument i uzupełnisz wykropkowane pola.

 

Draft dokumentu do pobrania

Czy warto wykorzystać czynny żal?

Zdecydowanie warto! Ta instytucja powstała, aby promować postępowanie w zgodzie z uczciwością oraz czystym sumieniem. Czynny żal jest nadal uznawany przez organy skarbowe i nie musisz obawiać się konsekwencji. Skorzystanie z czynnego żalu może pomóc uniknąć kar finansowych, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów i natychmiastowego naprawienia szkody. Jeśli nie wiesz, jak złożyć czynny żal lub potrzebujesz pomocy w wypełnieniu deklaracji – skontaktuj się ze mną. Dodatkowo możesz też skorzystać z powyższego draftu. W razie pytań, napisz do mnie. Postaram się pomóc w Twojej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Główna księgowa