Czy ten raport kwartalny się wysłał?

15-02-2024
/ Maciej Grzegorczyk

Czy ten raport kwartalny się wysłał?

Raportowanie kwartalne to proces, w ramach którego firmy i organizacje przedstawiają zestawienie informacji wymaganych przez uprawnione organy. Mogą one dotyczyć wyników finansowych i operacyjnych za każdy kwartał roku. GIIF od końca 2023 r. wymaga jednak zupełnie innych informacji, które wymagały utworzenia specjalnego formularza z pytaniami. Niestety wypełnianie nie jest proste, a sam system pomimo, że działa dobrze to funkcjonuje w określonych godzinach i może sprawiać problemy. Jednym z takich problemów jest wątpliwość, czy raport kwartalny faktycznie został przesłany do organu. Czy ten raport się wysłał? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Skąd wątpliwość powstaje czy raport kwartalny do GIIF się wysłał?

Wynika to z błędu, który pojawia się czasami po zapisaniu pliku. Dotąd system funkcjonował w ten sposób, że po wczytaniu ponownie zapisanego ten nie zawsze działał. Oznacza to, że bezpieczniej jest wypełnić raport kwartalny na raz, od samego początku do samego końca, podpisując na końcu. Warto jednak zwrócić uwagę właśnie na ten ostatni etap. Poniżej znajduje się zrzut ekranu, na którym możesz zobaczyć jeden z trzech statusów. 

 

 

Zwróćcie uwagę, aby po podpisaniu i po upływie jednego, dwóch dni zweryfikować, czy status jest na zielono jako poprawny. Ponieważ czerwony status czyli niepoprawny sprawi,  że podczas kontroli Twoja firma może mieć problem. Stanowi to moje doświadczenie, które dotknęło w ramach kontroli u jednego z moich klientów. 

Co oznacza czerwony status podpisu w przypadku raportowania kwartalnego?

Jeśli podpis jest na czerwono, to organ przyjmuje, że obowiązek został zupełnie niezrealizowany. Nie ma znaczenia, że otrzymałeś informację o wysyłaniu raportu. Tutaj instytucja obowiązana ma obowiązek dopilnować, aby status był zielony. W przypadku mojego klienta z powodów technicznych informacja o wysłaniu raportu nie została odpowiednio zakwalifikowana przez mofnet. W rezultacie GIIF uznał w tym wypadku obowiązek za niezrealizowany. Każda instytucja obowiązana musi uważnie sprawdzić u siebie w systemie, czy podpis pod wysłanym raportem kwartalnym zaznaczony jest na zielono. Niestety czerwony status w ramach protokołu kontroli będzie podstawą do wskazania, że obowiązek został niezrealizowany. 

Dlaczego czerwony status jest w ten sposób postrzegany?

Organy przyjmuje, że podpis nie był poprawny, więc informacja nie została wysłana. GIIF uznaje, że od instytucji obowiązanej można i należy wymagać tego, żeby podjęła wszelkie niezbędne środki w kwestiach formalnych. Niestety nie jest to sprawiedliwe, ale skłania ku temu, aby kilkukrotnie zweryfikować status raportu kwartalnego, nawet po wydałoby się poprawnym przesłaniu go poprzez system mofnet.

Raportowanie kwartalne wydaje Ci się skomplikowane?

Prowadzenie działalności w branży kantorów kryptowalut wiąże się z koniecznością sporządzania szczegółowych i skomplikowanych raportów kwartalnych. Niestety formularze dla tego typu instytucji obowiązanych są bardzo rozbudowane. W związku z tym, przygotowałem szczegółową instrukcję, którą umieściłem w artykule dostępnym tutaj. W przypadku jakichkolwiek niejasności dotyczących konkretnych zagadnień lub pytań związanych z Twoją działalnością, proszę o kontakt mailowy. Będę starał się doradzić i zaproponować optymalne rozwiązanie dla Twojego problemu. Serdecznie zachęcam do skorzystania z tej możliwości kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Radca prawny, Doradca podatkowy