Od 31 października 2022 roku w Polsce obowiązuje Rejestr działalności dotyczącej walut wirtualnych. Wpis do tego rejestru jest wymagany dla podmiotów zajmujących się wymianą między walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, a także świadczących usługi pośrednictwa w wymianie między tymi walutami. Należysz do jednej z tych kategorii i zamierzasz prowadzić w jej ramach działalność? Potrzebujesz przyspieszyć nieco procedury? W pewnym stopniu jest to możliwe. Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Rejestr jest prowadzony w formie elektronicznej przez Izbę Administracji Skarbowej w Katowicach. Możesz go znaleźć w artykule pod tym linkiem. Dokument dostępny za jego pośrednictwem jest regularnie aktualizowany przez organ. Dodatkowo na stronie prowadzonej przez Izbę znajduje się wiele dokumentów, które umożliwiają uzyskanie wpisu do rejestru, zmianę danych lub nawet zawieszenie działalności w zakresie walut wirtualnych. Wszystkie z nich po kliknięciu odnośnika prowadzą bezpośrednio do ePUAP. Wniosek o wpis do rejestru można znaleźć w środkowej sekcji strony dostępnej po kliknięciu w wewnętrzny w link w powyższym artykule.cznych, a opinie prawne często wykonuje w formie prezentacji audio-wideo.
Wedle rozumienia organów wynikającego z interpretacji, art. 11 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na to, że token generowany w ramach stakingu, już w chwili otrzymania podlega rozliczeniu. Przychód występuje więc w momencie uzyskania i klasyfikowany jest jako przychód z praw majątkowych. Staking wycenia się w oparciu o treść art. 11 ust. 2 i ust. 2a według wartości, czasu i miejsca udostępnienia. Z kolei wedle art. 11 i art. 18 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych aktywo cyfrowe otrzymane w zamian za stakowanie, należy zaraz po otrzymaniu rozpoznać podatkowo na PIT-36 w katalogu praw majątkowych.
Wydawałoby się, że może w takim wypadku zachodzić podwójne opodatkowania. Takie rozumowanie wynika z konieczności rozliczenia w ramach formularza PIT-36, a także w dalszej kolejności PIT-38. W praktyce przychód będzie w obu przypadkach wynosił tyle samo, ale moment otrzymania zysku ze stakingu jest zarazem Twoją kwestią kosztową. Koszt wystąpi z chwilą odebrania benefitu i podobnie wraz z momentem sprzedaży wygenerowanego zysku. Jeśli z kolei aktywo cyfrowe zwiększy wartość z np. bazowych 2 tys. zł do 3 tys. zł, to nadal masz 2 tys. kosztów z chwili otrzymania. Niestety ta ostatnia zależność w pewnym stopniu negatywnie odbija się na ogólnym rynku kryptowalut.