Programy partnerskie czy też afiliacyjne w świecie sprzedaży i w szczególności świecie kryptowalut to mechanizmy współpracy, które pozwalają użytkownikom zarabiać na polecaniu produktów lub usług związanych z daną branżą. W ramach takich programów uczestnicy (afilianci) promują platformy wymiany, portfele, kursy lub inne rozwiązania kryptowalutowe, udostępniając unikalne linki referencyjne. Gdy ktoś skorzysta z polecenia i dokona transakcji, afiliant otrzymuje prowizję, często w postaci kryptowalut. Jest to popularne narzędzie marketingowe, które umożliwia platformom zdobywanie nowych użytkowników, a afiliantom – generowanie pasywnego dochodu w dynamicznym środowisku kryptowalutowym. W tym zakresie mam dla Was istotne informacje na temat zmian w programie partnerskim ByBit. Platforma ogłosiła, że z dniem 30 grudnia 2024 roku wyłącza swój program partnerski. Dlaczego i na jakich zasadach? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym materiale.
Decyzja o zamknięciu programów afiliacyjnych przez ByBit jest związana z wejściem w życie nowego unijnego rozporządzenia Markets in Crypto Assets Regulation (MiCA). Warto jednak podkreślić, że przepisy MiCA nie zakazują prowadzenia programów referencyjnych, co oznacza, że jest to indywidualna decyzja ByBit. Prawdopodobnie firma chce uniknąć potencjalnych komplikacji, choć prowadzenie tego typu działań marketingowych pozostaje legalne. Inaczej wygląda kwestia plasowania kryptoaktywów, ale szczegóły tego tematu omówimy w jednym z kolejnych materiałów.
MiCA wprowadza gruntowne zmiany w strukturze regulacyjnej rynku krypto w Europie. Jednocześnie otwiera nowe możliwości dla dostawców usług kryptowalutowych, ich klientów, partnerów oraz afiliantów. Aby w pełni z nich skorzystać, firmy takie jak ByBit muszą zdobyć odpowiednie zezwolenia, co wiąże się z czasochłonnym procesem dostosowania się do nowych wymogów. ByBit już teraz działa, aby spełnić te regulacje i wrócić do współpracy z afiliantami. Do tego czasu wprowadza jednak środki tymczasowe, które będą obowiązywać od końca 2024 roku.
Dla wszystkich mniej na bieżąco, trzeba przypomnieć czym jest Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets). W praktyce jest to kompleksowy akt prawny Unii Europejskiej regulujący rynek kryptowalut i innych aktywów cyfrowych. Wprowadza wiele zmian, których wcześniej nie było w praktyce większości państw członkowskich. Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony konsumentów, zwiększenie transparentności rynku oraz stworzenie jednolitych zasad dla podmiotów działających w tej branży na terenie UE. MiCA wprowadza obowiązki posiadania zezwoleń dla emitentów tokenów i dostawców usług kryptowalutowych, takie jak wymóg rejestracji i zgłaszania działalności, stosowanie procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz przestrzeganie zasad dotyczących emisji i obrotu tokenami. Oznacza to, że znacznie wzrasta próg wejścia, jak i wymagania dla bieżących firm prowadzących działalność w branży. Wiele małych podmiotów i np. kantorów kryptowalutowych po prostu nie przetrwa.
Dodatkowo, MiCA klasyfikuje różne rodzaje kryptowalut, w tym stablecoiny, i nakłada szczególne wymagania na emitentów tokenów powiązanych z aktywami. Rozporządzenie zacznie w pełni obowiązywać od grudnia 2024 r., ale niektóre jego przepisy są już stosowane od 2023 r. W efekcie MiCA ma na celu zwiększenie zaufania do rynku kryptowalut i promowanie jego stabilnego rozwoju w ramach wspólnego rynku UE.
Tworzenie treści promocyjnych, które naruszają nowe reguły, może prowadzić do:
ByBit zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby uzyskać zgodność z MiCA i wznowić współpracę z afiliantami tak szybko, jak to możliwe.
Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi regulacjami i ich wpływem na rynek krypto, obserwuj nasz kanał oraz regularnie odwiedzaj stronę kryptokancelaria.pl. Znajdziesz tam szczegółowe analizy oraz praktyczne wskazówki dotyczące MiCA i nie tylko.