Banki a kryptowaluty – z bankiem można wygrać

27-06-2024
/ Rafał Kufieta

Banki a kryptowaluty – z bankiem można wygrać

W Polsce podejście banków do kryptowalut jest obecnie zróżnicowane. Dotąd raczej wskazywaliśmy na negatywne podejście, jednak wszystko się powoli zaczyna zmieniać. Postrzeganie aktywów cyfrowych w środowisku finansowym ewoluuje wraz z rozwojem rynku oraz regulacji. W ostatnim czasie nawet wskazaliśmy ciekawy przypadek Alior Banku, który wyraził w pewnym stopniu zainteresowanie otwarciem rachunku dla przedsiębiorcy z branży kryptowalut. To stanowi precedens, ale więcej na ten temat przeczytasz w artykule pod tym linkiem. Banki często identyfikują zwykłych klientów jako klientów wysokiego ryzyka tylko dlatego, że mają związek z walutami wirtualnymi. Nie jest to właściwe i w tym wpisie poznasz konkretne powody bieżącego zdania banków na temat kryptowalut. Dodatkowo poznasz sprawę naszego klienta, którą wygraliśmy przeciwko bankowi w sądzie. W rezultacie organ nakazał przywrócenie konta bankowego. Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat właśnie tutaj.

Otoczenie społeczno-finansowe kryptowalut w Polsce

Polska nie ma jednoznacznej polityki wobec kryptowalut, co powoduje, że banki podchodzą do nich ostrożnie. Oficjalnie kryptowaluty są uznawane za środek pozwalający na zakup produktów czy usług. Rząd z kolei wspiera inicjatywy związane z cyfryzacją rynku, jak na przykład programy Ministerstwa Cyfryzacji promujące technologię blockchain​ (Cointelegraph)​​ (Careers in Poland)​. Jednak jednocześnie Narodowy Bank Polski (NBP) prowadził kampanie ostrzegające przed ryzykami związanymi z kryptowalutami, co może wpływać na podejście banków​ (Cointelegraph)​. Obecnie jesteśmy na etapie formalizacji rynku krypto tzn. końcem 2021 r. wprowadzono Rejestr działalności w zakresie walut wirtualnych, a końcem bieżącego roku oczekujemy implementacji poszczególnych rozwiązań Rozporządzenia MiCA.

 

Banki w Polsce często mają zastrzeżenia co do współpracy z firmami kryptowalutowymi. Tradycyjne instytucje finansowe są zazwyczaj ostrożne w przyjmowaniu klientów związanych z kryptowalutami ze względu na ryzyka regulacyjne i obawy związane z praniem pieniędzy. Firmy z branży kryptowalut często napotykają trudności w otwieraniu kont bankowych​​. To jednak znaczne uproszczenie tematu, gdyż nadal banki wypowiadają rachunku swoim klientom, którzy prowadzą działalność związaną z kryptowalutami. 

Banki wypowiadają rachunki przedsiębiorcom z branży walut wirtualnych

Banki w Polsce są ostrożne w kwestii kryptowalut i wolą odpowiednio wcześniej pozbyć się problemu niż odpowiadać za możliwe konsekwencje. W przypadku naszego klienta, procedura reklamacyjna pozasądowa była bezskuteczna, bo bank chciał się pozbyć klienta. Dokładny opis sprawy znajdziesz w artykule w tym linku. Instytucja dąży zawsze do pozbycia się klienta, ponieważ jest to dla niej bezpieczniejsze. Rozwiązanie tego typu zmniejsza ryzyko i dlatego trzeba uzyskać zabezpieczenie, czyli np. to, że sąd może nakazać stronie podjęcie określonych działań lub zakazać ich podejmowania, np. zabronić wspomnianego wypowiedzenia. Jeśli nie uzyskasz zabezpieczenia przed procesem, nie ma sensu angażować się w postępowanie. 

Co jeśli bank wypowiada Ci rachunek?

Po pierwsze, uzyskaj wspomniane zabezpieczenie. Jeśli się uda, to oznacza, że sąd jest nastawiony pozytywnie do sprawy i rozumie mechaniki rządzące rynkiem kryptowalut. To bardzo dobry znak. Następnie w ciągu 2 tygodni trzeba złożyć stosowny pozew.  Banki mogą w przyszłości bardziej otworzyć się na nowe formy finansowania. Jednak obecnie nie jest to właściwy czas i nadal trzeba dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W przypadku naszego klienta organ procesowy zaznaczył, że jest świadomy trudności w znalezieniu banku chętnego do zawarcia umowy rachunku i ogólnej niechęci instytucji finansowych wobec podmiotów zajmujących się kryptowalutami. Wskazał także, że kwalifikacja kryptowalut w zakresie wysokiego ryzyka nie jest wystarczającą przesłanką, aby podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy z klientem.

Czy Twoja umowa konta bankowego została wypowiedziana?

W takim przypadku sugeruję, abyś napisał do mnie maila lub skontaktował się z naszym sekretariatem. Tematy związane z wypowiedzeniami rachunków bankowych są regularnie rozpatrywane przez naszych prawników. Prosimy o szczegółowy opis Twojej sytuacji oraz załączenie wszelkich dokumentów, które mogą być pomocne w ustaleniu stanu faktycznego. Na tej podstawie przeprowadzimy analizę i dobierzemy odpowiednie rozwiązania do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz pomocy?

Oficer AML